Bebeklerde Günlük Besin İhtiyacı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bebeklerde Günlük Besin İhtiyacı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeğiniz büyük ölçüde anne sütü ve hazır gıdalarla beslenirken bu tür bir beslenmenin bebeğinizin tüm ihtiyaçlarının karşılanmadığını gözlemleyecek ve özellikle 6. aydan sonra beslenmenin daha çoğunu başka kaynaklardan sağlanması gerektiğini göreceksiniz. Zamanında başlayan uygun beslenme çocuğunuzun fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Yeni gıdaları yavaş yavaş ekleyerek ve miktarlarını da aşağıda gösterildiği değerlere göre düzenleyerek bebeğinizin günlük düzinesini uygulamaya başlayabilirsiniz. Kaloriler Bebeğinizin yeterli ya da aşırı kalori alıp almadığını görüntüsüne bakarak anlayabilirsiniz. Bebeğiniz çok şişmansa fazla kalori alıyor demektir eğer zayıfsa yeterli kaloriyi almıyor demektir .Bebeğiniz kalorisinin önemli bir kısmını aldığı memeden ve hazır gıdalardan sonra katı gıdalardan daha fazlasıyla kalori alacaktır.
  Protein

  Doktorunuzun onayıyla günde 2-3 çorba kaşığı verilen yumurta sarısı, et, piliç, süzme peynir, yoğurt veya 30 gr. peynir, veya 60 gr. pıhtılaşmış soya fasulyesi sütünden yapılan peynir benzeri yumuşak gıda olan tofu, uygun bir protein alımını sağlayacaktır. Bu dönemde bebek hala anne sütü ve mama türlerinden esas proteini almaktadır.

  Kalsiyum içeren Ggıdalar

  Bebek anne sütü ve hazır mamalardan yeterince kalsiyum almaktadır.Ancak bunlar azaltılırken ve katı yiyeceklere geçerken ortaya çıkacak açığı bebek peynir, yoğurt ve tam süt gibi besinlerden alarak kapatabilir.Bebek için gerekli toplam kalsiyum ihtiyacını yaklaşık iki fincan tam süt ve buna denk kalsiyum içeren gıdalarla veya anne sütü ile 1 yaşına gelene kadar karşılayabilir.

  Hububatlar ve diğer konsantre kompleks karbonhidratlar

  Hububatlar baklagiller ve kurutulmuş bezelye türü besinler günde 3 ya da 4 kez yapılan servis bebeğinizin ihtiyacı olan gerekli vitamin, mineral ve bir miktar da proteinleri sağlayacaktır. Bir servis 1/4 fincan bebek gevreğine, yarım dilim kepek ekmeğine, veya 1/4 fincan pişirilmiş hububat gevreği ya da makarnaya, 1/2 fincan kuru kepek gevreğine veya 1/4 fincan mercimek, fasulye, veya bezelye püresine eşittir ancak bebeğinizin katı gıdalara başladığı ilk aylarında bu düzeyde tüketim beklemeyin.

  Yeşil ve sarı sebzeler ve sarı meyveler

  Üç çorba kaşığı kış kabağı, tatlı patates, havuç, brokkoli, kayısı, sarı şeftali veya 1/4 fincan olgun kantalup kavunu, mango veya bebek ellerini kullanabilir hale geldiğinde doğranmış şeftali yeterli A vitamini içerir.

  C Vitamini içeren gıdalar

  Sekizinci aydan önce verilmemek şartıyla C vitamini içeren meyva suları ve greyfurt suyundan sadece 1/4 fincan bile yeterli C vitaminini bebeğinizin almasını sağlar. Ayrıca 1/4 fincan doğranmış kantalup kavunu veya mango, ya da 1/4 fincan püre haline getirilmiş brokkoli veya karnıbahar da aynı işlemi görür.

  Diğer sebze ve meyvalar

  Eğer bebeğinizin günlük diyetinde bir boşluk olduğunu düşünüyorsanız, şunları da ekleyebilirsiniz.1-2 çorba kaşığı elma püresi, ezilmiş muz, püre haline getirilmiş bezelye ya da yeşil fasulye veya patates püresi.

  Yüksek yağ içerikli gıdalar

  Bebeğinizin emzirmeyi bıraktıktan sonra gerekli yağı ve kolestorolü aldığından emin olmak için verilen süt ürünlerinin tam yağlı ya da tam sütten olmasına dikkat edin. Eğer besinlere yağsız süt tozu ekliyorsanız yağın yerini alabilecek şey her 1/3 fincan süt tozuna 2 çorba kaşığı yarım yağlı süt ekleyin. Ya da bebeğinizin her gün bir miktar yağlı sert peynir almasını sağlayın. Fazla yağ alımı aşırı ve gereksiz kilolara neden olabileceğini unutmayın.

  Demir içeren gıdalar ya da demir desteği

  Bebeğinizin demir eksikliğini gidermek için demir destekli gevrek ya da hazır mama veya demir içeren bir vitamin preparatı. Et, yumurta sarısı, buğday tohumu, kepek ekmeği, kurutulmuş bezelye ve diğer baklagiller de ilave demir sağlarlar.

  Tuzlu gıdalar

  İleride hipertansiyonla ilgili hastalıklara neden olup ve böbreklere zararlı olduğundan bebeğinizi tuza alıştırmayın.Günlük besinler içersinde süt ve sebze ürünleri içerisinde doğal olarak tuz içerirler. Bu nedenle fazlasına gerek yoktur.

  Sıvılar

  Bebeğiniz meme sütü ve bu gibi mamaları bırakmaya başladığında özellikle sıcak havalarda yeterli sıvı aldığından emin olmalısınz.Meyva suları, süt, sebze ve meyve gibi besinler bir miktar su sağlayacaktır. Isı yükseldiğinde ise su ve suyla seyreltilmiş meyve suyu verilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Günlük Besin Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sorununa Bitkisel Çözüm Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ocak 2012
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş