Bebeklerde dudak ve damak yarığı hakkinda bilgiler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bebeklerde dudak ve damak yarığı hakkinda bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DENİZLİ (İHA) - Dudak ve damak yarığı oluşumunda, hamilelik sırasında doktor kontrolü dışında alınan ilaçlar ve beslenme yetersizliğinin etkili olduğu belirtildi.

  Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Osman Köseli, dudak ve damak yarığının yeni doğanlarda görülen bir konjenital anomali olduğunu belirterek, "Hamilelik esnasında bebeğin organlarının gelişme evresinde dudağın açık kalması sonucu oluşur. Dudak ve damak yarığının oluşmasında değişik etkenler var. Bunların başında kalıtsal özellikler ve annenin hamileliliğin erken döneminde doktor kontrolü dışında kullandığı ilaçlar gelir. Ayrıca annenin hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi de yarık dudak ve damağın oluşmasına neden olabilir" dedi.

  Erkeklerde daha çok dudak kızlarda damak yarığı görüldüğünü belirten Osman Köseli, şöyle konuştu: "Yaklaşık 600 doğumdan birinde dudak yarığı, 2 bin 500 doğumdan birinde ise damak yarığına rastlanmaktadır. Dudak yarıkları bebeğin beslenmesi için ilk üç ay içinde ameliyatla kapanması gerekirken, damak yarığının ilk bir yıl içinde tedavi edilmesi gerekir."

  Dudak ve damak yarığı olan bebeklerin beslenmelerinin önemli olduğunu belirten Dr. Osman Köseli, bu bebeklerin enfeksiyona maruz kalma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti. Dr. Osman Köseli, annelere uyarıda bulunarak hamileliğin erken döneminde doktor kontrolü dışında ilaç kullanılmaması ve beslenmeye dikkat edilmesini istedi.
  IHA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde dudak damak Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sorununa Bitkisel Çözüm Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ocak 2012
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş