Bebeklerde Boyun Eğriliği Torticollis ve Tedavisi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeklerde Boyun Eğriliği Torticollis ve Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birçok hastalık bebeklerde hemen fark edilmeyebiliyor. Oysaki erken teşhis bebek sağlığı için çok önemli. Aksi takdirde kalıtsal durumlara dönüşebilir. Torticollis bebeklerde de görülen bir boyun eğriliği hastalığı. Bebekler kafalarını tutmakta zorlandıkları ve rahat ettikleri tarafa döndükleri için genelde anneler bu hastalıktan hemen emin olamazlar. Ancak boyun kaslarında ya da yüzün sadece bir tarafında bir şişme görüldüğünde büyük ihtimalle durum. Torticollis hastalığıdır. Boyunda ve yüzde oluşan şişlikler her iki tarafta da olabilir. Genelde doğumdan 2-3 hafta sonra belirti göstermeye başlar.

  Torticollis (bebeklerde boyun eğriliği) nadir görülen vakalardan biridir. Sebebi net olarak açıklanamamış olsa da bazı riskli durumlar var.

  • Gebelikte geçirilmiş bir travma

  • Anne karnındaki bebeğin duruş pozisyonu

  • Anne karnındayken bebeğin aldığı bir darbe

  Yukarıda sayılan bu üç neden sadece Torticollis hastalığına değil birçok soruna yol açabilir. Bu yüzden Gebelik dönemi süresince düzenli aralıklarla muayene olunmalıdır.


  Torticollis için en ideal yöntem fizyoterapidir. Uygun egzersizlerle ve istikrarlı bir şekilde tedavi edilmeli. Torticollis tedavisinde egzersizlerin başarı oranı çok yüksek fakat egzersizler kesinlikle bir uzman tarafından yaptırılmalıdır. Eğer egzersiz tedavisi olumlu sonuç vermezse ya da Torticollis teşhisinde gecikilip çocuk bir yaşını geçtikten sonra anlaşılırsa cerrahi müdahale gerektirebilir. Bebeklerde Torticollis hastalığı nadiren cerrahi operasyon gerektirir ve başarı oranı da yüksektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Boyun Eğriliği Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sorununa Bitkisel Çözüm Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ocak 2012
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş