Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşaret?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 23 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Bebeklerde Aşırı Ağlama Neye İşaret? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni bebek sahibi olan çiftlerin heyecanını gölgeleyen bebeklerdeki aşırı ağlamalar çoğu zaman ebeynlerin panik olmasına neden olur. Sanılanın aksine bebeğe herhangi bir zararı olmayan bu durumu azaltmak, bazı noktalara dikkat ederek mümkün.
  Anne babaların literatürüne son yıllarda giren kolik bebekler, yeni bebek sahibi olan çiftlerin de korkulu rüyası oluyor. Aileler, sürekli ağlayan bebeklerinin aç kaldığını düşünerek erken dönemde ek gıdalara düşme hatasına düşüyor. Uzmanlar, bu hataya düşmemeleri için anne babaları uyarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevim Gülbaş, bu dönem hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

  - Kolik ağlaması nedir?
  Kolik ağlaması, 15 gün-3 ay arasındaki sağlıklı bebeklerde, özellikle öğleden sonra akşam saatlerinde ani başlayan ve saatlerce süren ağlamalardır. Bu ağlamalar 6-9 aylığa kadar sürebilir.

  - Belirtileri nelerdir?
  Kolik bebeklerde, ağlarken yüzleri kızarır, karın şiş ve gergin olur. Bebek ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker. Ayakları da soğuktur.

  - Sık karşılaşılan bir durum mudur?
  Kolik, bebeklerin yüzde 10-40’ında görülür.

  - Nedenleri nelerdir?
  Nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Ancak beslenme tekniğindeki hataların, hava yutmanın, alerjik nedenlerin ve psikolojik faktörlerin rolü olabileceği ileri sürülmektedir.

  - Bebeğe zararı var mıdır?
  Bu durumun bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  - Kolik bebeğe yaklaşım nasıl olmalıdır?
  Bebeğin dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutularak, sırtına hafif masajla gaz çıkartmasına edilebilir. Kucakta taşımanın, aşırı uyarıdan kaçınmanın, karına sıcak havlu uygulamanın, müzik dinletmenin ağlama süresini kısalttığı bildirilmektedir.

  - Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
  Bebeğin fizik muayenesi yapılarak organik bir nedenin olmadığından emin olunmalıdır. Ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlarda hemen bir uzmana götürülmesi gerekir.

  - Bebeği kolik olan anne babalara ne önerirsiniz?
  Uzun süren ağlama nöbetleri sırasında aile ortamında doğabilecek endişe ve gerginliklerin semptomları ağırlaştırabileceğini bilinmelidir. Kolik tablosunun bazı bebeklerde görülen bir gelişim süreci olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aşırı gazlı bebeklerin bir kısmı hafif gaz önleyici ilaçlardan yarar görür. Zayıf spazm çözücü bitkisel çaylar (rezene, papatya gibi) az miktarda verilmek kaydıyla denenebilir. Anne, lahana, brokoli, kuru baklagiller gibi bazı besinleri diyetinde azaltarak, çay, kahve gibi uyarıcılardan kaçınarak yardımcı olabilir.
  Ayrıca bebeğin aşırı huzursuz olması, ağlamanın çoğu zaman anne sütünün yetmediği şeklinde yorumlanarak annelerin erken ek besinlere başlamasına neden olmaktadır. En değerli besinin anne sütü olduğu unutulmamalı, bu konuda aceleci davranılmamalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Aşırı Ağlama Forum Tarih
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sorununa Bitkisel Çözüm Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ocak 2012
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş