Bebeklerde Ağız Yaraları

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bebeklerde Ağız Yaraları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağız içi zarında su dolu kesecikler halinde ortaya çıkan, dikkatle bakılmadığı zaman "pamukçukla karıştırılan ancak ondan daha ciddi olan bir hastalıktır.

  Belirtileri:


  • Olgunlaşan su kesecikleri patlayarak kirli beyaz yaralara dönüşürler.

  • Patlama sırasında ağız içine yayılan sıvı, pis bir koku neşreder.

  • Keseciklerden dışarı çıkan sıvı, ağız çevresinde (dudaklarda) uçuklamalara benzer yaralar meydana getirir.

  • Hastalık sırasında çocuğun salyası akar.

  • Ateş, iştahta azalma ve huysuzluk yapar.

  Korunma:


  • Bebeğin gıdasına ve temizliğine dikkat ediniz.

  Tedavi:


  • Bebeği doktora götürünüz.
  • Ağrı kesici ve antiseptik ihtiva eden solüsyonlar veya damlalar kullanılır


  Çocuklarda Ağız Yaraları - impetigo


  Çocukların ağız çevresinde daha çok yaz aylarında çıkan yaralara impetigo denir. Halk arasında bilen ve yaygınlaşmış olan adı ise "sulu yaradır". Deride küçük kabarcıklar meydana gelir. Kabarcıklar hızla büyüyerek parçalanır ve bulanır bir su akar. Sonra kabuk şeklinde kurumaya başlar. Kaşıma ile yaralar yüze ve ciltteki diğer bölgelere de yayılmaya başlar. Yarada başka bir iltihap da olursa iz bırakır.

  Çocuklarda ağız yarası tedavisi temizliktir, kısa aralıklar ile sabunlu ılık bir su ile yaralar özenlice temizlenir. Çocukların da impetigo olduğunu söyleyen anne ve babalar bu hastalığın kirden ve kötü alışkanlıklardan ortaya çıktığını düşünerek utanır ve çekinir, endişelenirler. Oysa bu düşünce yanlıştır. Temizliğine son derece dikkat edilen bir çocuklarda da ağız yarası çıkabilir. Çünkü stofilokoklar hemen her yerde deri üzerinde ve hatta solunana hava da bile bulunurlar.

  Bu bakteriler genellikle çıbanlarda ve vücudun herhangi bir mikroplu yerinde yaşarlar. Pek çok insanın burnunda bir hastalığa yol açmadan yaşarlar. Çocuklarda ağız yarasının birkaç türü de streptokok adı verilen ve boğazda yerleşen bakterilere yol açar. Tedaviye genlikle %3 oranında Tetrasiklin içeren antibiyotik bir merhemle başlanır. Hastalığın çok geniş bir bölgeye yayıldığı ve hasta da yeterli direnç olmadığı durumlarda merhem ile birlikte Tetrasiklin hapları da verilir.

  Deride bulunan kabukların düşmesi için bu bölge ılık ve tuzlu bir su ile banyo edilmeli ve yaraları temizleyen merhem süren kimse de işi bittikten sonra ellerini dikkatlice iyice yıkamalıdır. İmpetigo ya tutulan çocuklar iyileşinceye kadar ki zaman içinde okula gönderilmemeli diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır. Hasta kendi sabun ve havlusunu özel olarak kullanmalı başkalarının yiyeceklerine ve mutfak araçlarına el sürmemelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeklerde Ağız Yaraları Forum Tarih
Bebeklerde Ağız Sağlığı Ve Hastalıkları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Kasım 2010
Bebeklerde gaz çıkarma ve ağızdan mama gelmesi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Şubat 2010
Yenidoğan Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ekim 2012
Bebeklerde Öksürük Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012
Bebeklerde Gaz Sancısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş