Bebekler için soğuk hava reçetesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bebekler için soğuk hava reçetesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havaların soğumasıyla artan grip ve nezle hastalıklarına karşı Sağlık Bakanlığı'ndan annelere uyarı geldi.

  Soğuk algınlığının 2 yaşından küçük bebeklerde ağır seyredebileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmesini istedi. Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisine vurgu yapılan reçetede "Anne sütü bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişiminde oldukça önemlidir. Hasta olsanız bile bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine yardımcı olur." önerisine yer verildi.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın domuz gribinin dünyada ve Türkiye'de hızla yayılacağını açıklamasının ardından, bakanlık uzmanları anne adaylarına yönelik öneriler listesi hazırladı. Gripten en çok etkilenecek risk grubunda bebeklerin bulunduğuna yer verilen reçetede, annelerin el temizliğine dikkat etmesi istendi. "Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz." önerisinin hemen ardından bebeği beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle yüzüne doğru öksürüp hapşırılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

  MASKE KULLANIN BEBEĞİNİZİ ÖPMEYİN

  Reçete, bebeklerin sağlığı için annelerden fedakarlık da istiyor. Annelerdeki virüsün çocuklara geçmemesi için "Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz." çağrısı yapılıyor. Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisinin fazla olduğunu dile getiren salgın hastalık uzmanları reçeteye "Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir. Hasta olsanız bile emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişiminde anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur." önerilerini sıraladı.

  Hastayken bile emzirmenin kesilmemesi gerektiğine vurgu yapılarak, "Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız." ifadeleriyle annelere çağrı yapıldı.

  DOKTOR ÖNERİRSE GRİP İLACI KULLANIN

  Emzikli annelerden doktorlara sıkça yöneltilen soruların da yer aldığı reçetede, hasta olan bebek için yapabilecek en faydalı işin onu emzirmeye devam etmek olduğuna işaret edildi. Ememeyecek kadar hasta olan bebekler için şu öneri yazıldı: "Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz."

  Emzirirken antiviral grip ilacı almanın doğru olup olmadığına yönelik anne sorusuna ise doktor tarafından tavsiye edilmesi halinde emzikli annelerin grip ilacını kullanmasında bir sakınca olmadığına dikkat çekildi.

  Alıntıdır ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebekler için soğuk Forum Tarih
Bebekler için örgü modelleri yeni El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 30 Kasım 2013
Bebekler İçin Örgü Atkı Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 27 Eylül 2013
Yeni Doğan Bebekler İçin Patikler El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 17 Aralık 2012
Yeni Doğan Bebekler İçin Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 11 Eylül 2012
Yeni Doğan Bebekler İçin Alınması Gerekenler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş