Bebekler Günde Kac Saat Uyumali ?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bebekler Günde Kac Saat Uyumali?

Bir bebeğin huzurlu şekilde uyuduğunu görmek kadar güzel bir şey yoktur. Fakat bu yeni ebebeynlerin çok fazla görmedikleri bir manzaradır, özellikle de bebeklerinin ilk aylarındaki geceleri. Toplam gündüz ve gece uykusu yaşamın ilk üç yılında hızla azalmaktadır.Bu yaş itibariyle uyku ihtiyacı, yetişkinlerde olduğu gibi, bebeğe göre değişmektedir. Örneğin, bazı 6 aylık bebekler halen 14 – 16 saat uykuya ihtiyaç duyarken, diğerleri 13 saatle gayet güzel idare ediyor görünmektedir.Eğer uyku miktarı bundan azsa, çoğu kez uyuma güçlüğü nedeniyledir ve bebeğinizin gün içinde ne kadar uyanık ve etkileşime açık olduğunu etkileyebilir.
Bebeğinizin uyanık olduğu periyodlar 6 haftalıkken yaklaşık 2 saat olup 6 aylık olduğunda 3 buçuk saate çıkmıştır ve genellikle öğleden sonra geç saatlerdedir. 6. ayda hemen hemen tüm bebekler gündüz 2 veya 3 kısa uykuya yatarlar.
yaşlarında bebeklerin sadece yarısı günde birden fazla kısa uykuya yatar. 2. yaş itibariyle bebeklerin çoğu genellikle öğleden sonra sadece tek bir kısa uykuya yatacaktır.
Uykuyla ilgili en büyük aşama bebeğinizin gece boyunca uyuduğu ilk gecedir (gece yarısı ve sabah 6 arasında). Bazı bebekler ilk 3 ay içerisinde gece boyunca uyur, diğerleri hala birinci yılın sonuna doğru veya daha uzun bir süre mücadele etmektedir.
Bebeğin uyku yapısı, yani uykunun beyinde nasıl düzenlendiği, 6. ay itibariyle bir yetişkininkine benzerdir. Bebeklere 6. aydan başlayarak gece boyunca uyumaları öğretilebilir. 6 aydan önce gece boyunca uyumalarını beklemek gerçekçi değildir.
Bazı bebekler için (hepsi bireysel olarak farklıdır) geceleri uyumak daha zordur ve bunu yapmak için daha fazla (fakat doğru) yardıma ihtiyaç duyarlar. Düzenli bir uyuma rutinine ihtiyaçları olacaktır.
 

Dine

Özel Üye
#2
Sağlıklı bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şey; kaliteli bir uyku… Peki ama nasıl?

Bir bebeğin huzurlu şekilde uyuduğunu görmek kadar güzel bir şey yoktur. Fakat bu yeni ebeveynlerin çok fazla görmedikleri bir manzaradır özellikle de bebeklerinin ilk aylarındaki geceleri.

Bir bebeğin tüm gece uyuması her yeni ebeveynin ulaşmaya çalıştığı bir aşamadır. Kısa süre sonra her gece sıcak banyolar kabarık pijamalar ve resimli hikâyelerin pek çok kez okunması ailenin rutini ve aynı zamanda sevilen bir aile geleneği haline gelecektir.

Konu uyumaya ve kendi bebeklerine geldiğinde ebeveynlerin pek çok sorusu vardır. İlk ve en önemli olanı şudur: Bebeğimin ne kadar uyumaya ihtiyacı var?

İşte bazı genel öneriler!
Yaşlarına göre ihtiyaç duydukları yaklaşık uyku miktarı

Yeni doğan ›Günde 16 - 18 saat
3 hafta › Günde 15 - 18 saat
6 hafta › Günde 15 - 16 saat
4 ay › 9 - 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
6 ay › 10 - 11 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
9 ay › 10 - 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
1 yaş › 10 - 11 saat artı bir – iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
18 ay › 10 - 12 saat artı genellikle bir kısa uyku (1 - 2 saat)
2 yaş › 11 - 12 saat artı bir kısa uyku (1 - 2 saat)
3 yaş › 10 - 11 saat artı muhtemelen bir kısa uyku (2 saat)
 
Üst