Bebeklİk ÇaĞi gÖz sulanmalari

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DilzaR tarafından 9 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bebeklİk ÇaĞi gÖz sulanmalari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklik çağında görülen göz sulanmaları göz tansiyonundan basit bir alerjiye kadar değişen çeşitli göz hastalıklarının habercisi olabileceği gibi göz yaşı boşaltım sistemindeki tıkanıklına bağlı olarak da gelişebilir.

  Doğuştan hemen sonra yada 1-2 ay içinde başlayan göz sulanma anının genellikle iltihaplanma da eşlik ettiğini bebeğin büyümesi ile bu tıkanıklıklar bazı çocuklarda kendiliğinden açılabiliyor. Gözyaşı yollarındaki tıkanıklığın devam ettiği durumlarda ise sulanma ve iltihaplanmanın kaybolması için “probing – sondalama” adı verilen bir işlem uygulanmaktadır. Basit bir cerrahi girişimdir ve uygulama süresi 2 – 3 dakikadır. Fakat doğru ve dikkatli bir şekilde uygulaması özellikle gözyaşı yollarının üst bölümünün hasar görmemesi açısından önemlidir. Bu işlem için tavsiye edilen uygulama zamanı 1 ile 1.5 yaş arasındadır.

  İltihaplanmanın çok ileri olduğu durumlarda daha erken bir yaştada uygulanabilir. Daha geç yapılan bir müdahale başarı oranını düşürmektedir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi 2 – 3 yaşına kadarda güvenle uygulanabilir.

  Göz sulanması ve iltihaplanması olan bebeklerde tedavi geciktirilmemeli ve doğru zamanda gerçekleştirilmelidir.


  Op. Dr. Akın Banaz
   

Bu Sayfayı Paylaş