Bebek ve Müzik

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Bebek ve Müzik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BEBEK MÜZİĞİNİN FAYDALARI

  1- Zihinsel gelişime etkisi; Yapılan araştırmalar çocuk beyninin gelişiminde özellikle ilk yıllar müziğin çok önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur.
  2- Duygusal gelişime etkisi; Anne karnından itibaren müzik dinleyen bebekler hırçın hareketler yerine daha uyumlu davranış sergilerler. Huzurlu büyüyen bebek için bu ilerleyen yıllarda büyük bir avantajdır.
  3- Fiziksel gelişime etkisi; Müzik dinleyen bebekler bazı şarkılarda hareketlenirler. Büyüdükçe bu hareketlilik el çırpmaya oynamaya dans etmeye dönüşür. Dolayısıyla bu hareketlilik bebeğin küçük kas büyük kas gelişimini sağlar.
  4- Sosyal gelişime etkisi; Müzik dinleyen bebekler melodi armoni ritim gibi müziğin en önemli unsurlarını öğrenirler. Bu da ilerleyen yaşlarda onlara mükemmel bir avantaj sağlar.
  5- Müziğin matematik zekası gelişimine etkisi vardır.
  6- Müziğin kulak ve dil gelişimine etkisi vardır.
  7- Zihinsel gelişimin % 85’ i 8 yaşına kadar Beyin gelişiminin % 80’ i 3 yaşına kadar tamamlanır. Zeka gelişimini ve beyin gelişimini ilk aylar beslenmeden sonra olumlu etkileyen ilk faktör müziktir.
  8- ABD’ li Bilim Adamları prematüre doğan bebekler üzerinde inceleme yaparak Klasik Müziğin iştahı açtığı belirlediler. Amerikalı Doktorlar Klasik Müzik dinleyen bebeklerin daha çabuk büyüdüğünü ve yaşamlarının ilk stresten daha hızlı arındığını kaydettiler. Klasik Müzik çalındığında bebeklerin kalp atışları düzene girerken nefes alıp vermeleri kolaylaşır.
  9- Bu müzik sadece bebeği değil aile bireylerini de olumlu etkiler. Evdeki atmosfer değişir.
  10- Tekrarlayan melodiler sayesinde müzik hafızası oluşur. Müzik yaratıcılığı gelişir. Bebeğin müzik yeteneği ve yaratıcılığı harekete geçer. Bu müziğin terapi yönü vardır. Sonraki yaşlarda bu müziğin rahatlatıcı etkisi devam edip çocukların bebekliğindeki huzurlu dönemi bilinç altında sürdürdüğünü görürüz.

  ANNE-BABANIN İLGİ YADA BİLGİ EKSİKLİĞİ ÇOCUKTA KEŞFEDİLMEMİŞ ALANLAR BIRAKIR

  Neden Bebek Müziği? Bebeklere gösterilen bütün o aşırı ilgiyi bir düşünün. En iyi çocuk bezi en iyi yürüteç en iyi kıyafet ve emziğin en iyisi. O “bizim bebeğimiz” ise en iyisini seçeriz. Acaba bir şeyi gözden kaçırıyor muyuz? Anne-babanın ilgi yada bilgi eksikliği çocukta keşfedilmemiş alanlar bırakır mı? Peki ya müzik? Klasik Müzikle modern tarzı senaaaleyerek bebek vokalleri ile bebek müziği yapan Hollandalı besteci Raimond Lap’a göre “Müziğe verilen önem gerçek değerinin altındadır”. “Bebek müziği çocuklara entelektüel avantaj sağlar .” Müzik eğitimi doğumdan üç ay önce başlar yıllarca devam eder. Yapılan araştırmalar bebeğin beyninin bir süngere benzediğini gösterir. Beyin bilgi ve etraftaki sesleri çeker. Bir çeşit kayıt cihazı gibidir. Her şey kaydedilir ve yıllar sonra çalar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek Müzik Forum Tarih
Müziğe duyarlı bebekler - Bebekler ve Müzik Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Şubat 2010
Bebeklik dönemi özellikleri madde madde Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Aralık 2016
Bebeklik anılarımızı niçin hatırlamayız Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mayıs 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları En Güzel İsimler Sözlüğü 7 Şubat 2014
2017 Erkek Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş