Bebek ve Çocuklarda Karın Ağrısının Nedenleri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bebek ve Çocuklarda Karın Ağrısının Nedenleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bebek sağlığı - çocuklarda karın ağrısı - bebeklerde sık karın ağrısı nedenleri


  Çocukluk döneminde çok sık görülen bir durum olan karın ağrısı, bir hastalık olmayıp, karın içi ve karın dışı rahatsızlıklardan kaynaklanan bir belirtidir.
  Çocuklardaki karın ağrılarının çoğu ciddi olmayan nedenlere bağlı olsa da, hem tedavisinde acil girişim gerektiren cerrahi hastalıkların hem de tedavi edilmediği takdirde yaşamın ileriki dönemlerinde önemli sorunlara yol açabilecek hastalıkların bir habercisi olabilir. Bu nedenle de karın ağrısı önemsenmeli ve hangi patolojik durumun bir belirtisi olduğu aydınlatılmalıdır.

  Karın ağrısını değerlendirme ve hangi organdan kaynaklandığı konusunda karar verme konusunda bazı sınıflamalardan yararlanmak gerekli ve önemlidir. Örneğin karın ağrısının kaynağının tahmini konusunda çocuğun yaşı önemlidir. Ağrı ister akut (kısa süreli) ister kronik (uzun süreli) olsun, ağrının nedeninin belirlenmesinde çocuğun yenidoğan, süt çocuğu, okul öncesi dönem, okul çağı ve ergenlik döneminde olması önemli bir belirleyicidir.

  Kadıköy Şifa Hastanesi uzmanlarının belirttiğne göre; cerrahi girişim gerektiren hastalıklar açısından akut ağrılar irdelendiğinde, yenidoğan döneminde doğumsal gelişim kusurlarından kaynaklanan barsak tıkanıklıkları, mekonyum tıkacına bağlı barsak tıkanıklığı, Hirschprung hastalığı, 2 yaş öncesinde barsak fıtıklaşması, barsakta yerleşim kusurlarına bağlı tıkanıklıklar ön planda iken daha sonraki dönemlerde akut apendisit daha sık olası nedendir.

  Karın ağrısının akut veya kronik nitelikte olması da orijin açısından karar vermede etkilidir. Kronik karın ağrısı (KKA) terimi ile 3 aydan uzun süreli, tekrarlayan veya sürekli devam eden nitelikteki karın ağrıları ifade edilmektedir. KKA, okul çağı çocuklarının % 10-20’sinde görülmektedir. Kronik karın ağrılarının çok büyük bölümü tekrarlayan karın ağrısı şeklinde olup altta yatan bir organik patoloji saptanamamaktadır. Kronik ağrıların % 5-10 kadarı ise bir organik patolojiden köken almaktadır.

  Organik olmayan tipteki karın ağrılarının nedenleri fonksiyonel dispepsi, irritabl barsak sendromu, fonksiyonel karın ağrısı, abdominal migren olarak sınıflandırılır. Organik tipteki KKA ise kaynaklandığı organa göre farklılık gösterir:

  Gastrointestinal sistem: Kronik kabızlık, süt şekeri (laktoz) intoleransı, parazitik infeksiyonlar, gastro özofageal reflü, mide veya ince barsak ülseri, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi.

  Safra kesesi ve pankreas: Safra kesesi taşı veya kisti, tekrarlayıcı pankreas iltihabı.

  Genitoüriner sistem: İdrar yolu infeksiyonları, hidronefroz, taş vb.

  Diğer nedenler: Ailevi akdeniz ateşi, orak hücreli anemi krizleri, kurşun zehirlenmesi, porfiri gibi.

  Yukarıda verilen bilgiler ışığında, bebeklik dönemi, okul öncesi ve okul çocukluğu ile ergenlik dönemi olarak karın ağrısı nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

  Bebeklerde en sık karın ağrısı nedenleri
  Kolik (Gaz sancısı)
  Gastroözofageal reflü hastalığı
  Süt protein allerjisi
  Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi
  Karın içindeki organlara ait (karaciğer, safra kesesi, pankreas, ince ve kalın barsaklar, böbrekler gibi) yapısal ve iltihabi hastalıklar

  Süt ve okul çocukluğu döneminde karın ağrısı nedenleri:
  Sindirim ve beslenme bozuklukları
  Kabızlık
  İshal
  Gastroözofageal reflü hastalığı
  Gastrit
  Ülser
  Bazı besin allerjileri
  Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar
  İdrar yolu enfeksiyonu
  Kurşun zehirlenmesi
  Solunum yolu enfeksiyonları
  Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi
  Apandisit

  Ergenlik döneminde karın ağrısı nedenleri
  Sindirim ve beslenme bozuklukları
  Kabızlık
  İshal
  Gastrit
  Ülser
  Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar
  İltihabi barsak hastalıkları
  Apandisit
  Jinekolojik nedenler
  Testislere ait sorunlar
  İlaç kullanımı
  Psikolojik nedenler
  Bazı kanser türleri

  Karın ağrısı ile gelen hastada tanıya yönelik olarak; karın ağrısının özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi alınır, ayrıntılı muayene yapılır, nedene yönelik laboratuar ve görüntüleme tetkikleri istenir. Basit testlerle nedeni aydınlatılamayan karın ağrılarında yemek borusu, mide ve bağırsakların endoskopik yöntemlerle araştırılması gerekebilir. Tedavi nedene yöneliktir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek Çocuklarda Karın Forum Tarih
Çocuklarda Konak - Bebeklerde Konak İçin Doğal Yöntemler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Nisan 2011
Çocuklarda Kusma - Bebeklerde Kusma Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Mayıs 2010
Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sağlığı; Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Mart 2010
Çocuklarda Bebeksi Davranışlar ve Nedenleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş