Bebek Nasıl Emzirilir - Bebek Emzirme Teknikleri

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bebek Nasıl Emzirilir - Bebek Emzirme Teknikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir
  Bebek Emzirme
  Emzirirken Bebek Nasıl Tutulur


  [​IMG]

  Emzirmenin zamanlarını, kendiniz için en uygun ve dinlendirici olan saatlere göre programlayın. Bebeğinizi emzirirken size en rahat gelen duruşu benimseyin.İlk bir kaç gün, yana doğru yatıp bebeğinizi kolunuz üzerine yaslayıp emzirmek size rahat gelebilir. Daha sonra bir koltukta oturarak sırtınızı yumuşak bir yastığa, ayaklarınızı da bir tabureye dayanarak bebeği emzirmeniz daha çok hoşunuza gidecektir.Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sıcak suyla yıkayın. Göğüs uçlarınızı temizleyin. Bebeğe önce bir memenizi verin ve 10 dakika daha emzirin. Bir sonraki emzirmeyi, bebeğin en son emdiği göğüsten başlatın.


  Bebeğiniz, süt gereksinmesinin önemli bir bölümünü emzirmenin ilk bir kaç dakikasında alacaktır. Fakat sütün devamlı oluşabilmesi için bebeğin her iki göğüsle de emzirilmesi şarttır.
  Bebekler içgüdüsel olarak meme emmeyi bilirler. Ama ilk günler meme ucunu bulmakta güçlük çekebilirler.


  Göğsünüzün ucunu başparmağınızla orta parmağınız arasına alıp bebeğin ağzına vererek ona yardımcı olun. İyi beslenebilmesi için bebeğin, ağzını tamamen açması ve sadece göğüs ucunu değil göğsün koyu renkli bölgesinin tümünü dudakları ile kavrayarak meme emmesi gerekir.
  Meme verirken göğsünüzün bebeğin nefes almasını engellememesine dikkat edin.


  Bebeğinizi 20 dakikadan fazla emzirmeyin. Bebeğinizin memenizi bırakmasını sağlamak için parmağınızı, meme ucuna ve bebeğinizin ağzının köşesine aynı anda hafifçe bastırın. Genellikle bebeğiniz doyduğuna kendisi karar verip memenizi bırakacaktır.


  Her emzirmeden sonra gerekiyorsa emzirme sırasında bebeğinizin gaz çıkarmasını sağlayın. Bunun en kolay yolu, onu midesi omzunuza değecek biçimde yatırmak ve hafifçe sırtına vurmaktır. Bebeğiniz gaz çıkarırken, emdiği sütün birazını da kusabileceğinden omzunuza ufak bir havlu veya temiz bez koymayı unutmayın.


  Bebeğinizi her emzirmeden önce ve sonra tartmanız gerekmez. Kilosunu haftada bir kontrol etmeniz yeterlidir.


  Bebeğinizi emzirdikten sonra meme uçlarınızı sıcak su ile silin. Sabun kullanmaktan kaçının. Meme uçlarının temiz havada tamamen kurumasını bekleyin. Sızabilecek sütü emmesi için sütyenizin içine temiz bir tampon koyun. Emzirmeye başladığınız ilk günlerde göğüs uçlarınız biraz acırsa hafif bir krem veya losyonla yumuşak bir biçimde ovun.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek Nasıl Emzirilir Forum Tarih
Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydiriliyor? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Eylül 2012
Yeni Doğan Bebek Nasıl Tutulmalıdır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Eylül 2012
Tüp Bebek Raporu Nasıl Alınır Gebelik ve Annelik 22 Kasım 2011
Tüp Bebek Nasıl Yapılır Gebelik ve Annelik 18 Kasım 2011
Bebeklerde uyku sorunu nasıl çözülür Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş