Bebek masajı nasıl yapılır?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 31 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebek masajı nasıl yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  SIRT: İleri-Geri Bebeğinizi yüzüstü yatırın. Sırtında yanlamasına ama ileri geri hareket ettirin. Hareket yönünüz omuzdan aşağı doğru olmalıdır. Daha sonra bu han’ketin tersini yapın. Yani aşağıdan yukan doğru kaydırın. Masajın sonunda parmaklarınız uçlanyla küçük daireler çizin.
  [​IMG]

  BACAKLAR: Sıkma ve Burma Sırt üstü yatarken, bir bacağını havaya kaldınn ve iki elinizle kavrayın. Bu harekette sanki bacağını iki elinizle burar gibi yapın. Kalçasından ayak ucuna doğru avuç içlerinizle temas ettirerek burar gibi yapın. Hareket sırasında bacağını hafifçe sıkmnlısınız. Kalçadan bileğe doğru yaptığınız bu hareketi, bilekten kalçaya doğru da tekrarlamalısınız. Tabii minik ayakları doğru yaptığınız bu hareketi, bilekten kalçaya doğru da tekrarlamalısınız. Tabii minik ayakları es geçmeyin. Topuğundan başlayarak ayak parmaklarına doğru tabanını ovuşturun.
  [​IMG]

  YÜZ: Gülümseme
  Sırtüstü yatarken yüzüne yapacağınız hareket, gülümsemenin taklidi olmalıdır. Baş parmaklarınızla üst ve alt dudağına, yüzüne gülümsetecek biçimde, şakaklara doğru hareket ettirmelisiniz. Bu dönemde bebeklerin; meme emerken, diş çıkarırken, ağlarken gerilen yüz kasları, bu hareketle rahatlamış olur.


  [​IMG]

  GÖĞÜS: Açık kita sırt üstü yatarken
  İki elinizi, göğsünün ortasına yerleştirin. Böylece göğüs kafesine, koltuk altlarına doğru hafifçe bastırabilirsiniz. Bu hareket sanki bir kitabın sayfalarını düzeltirmiş gibi yapmalısınız. Ellerinizi kaldırmadan bir daire çizerek yeniden göğsün ortasına dönün. Göğsün ortasında duran ellerinizi çaprazlama olarak bebeğin iki omzuna doğru ileri geri kaydırın.


  [​IMG]

  KOLLAR: Sıkma ve burma Kollara bacağa yapılan hareketi uygulayın. Kolunu havaya kaldırarak iki elinizle kavrayın. Omzundan bileğine doğru hafifçe burarak hareket edin. Bu hareket sırasında kolu hafifçe sıkabilirsiniz. Aynı hareketi bu kez aksi yöne yani bilekten omza yapın
  KOLTUK ALTI: Ovma
  Bebeğinizin havaya kaldırdığınız kolunun lenf boğumlarının olduğu koltuk altlarını hafifçe oymalısınız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek masajı nasıl Forum Tarih
Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır - Bebek Masajı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ağustos 2010
Bebek Masajı Ve Önemi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2010
Resimlerle Bebek Masajı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Haziran 2009
Bebeklik dönemi özellikleri madde madde Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Aralık 2016
Bebeklik anılarımızı niçin hatırlamayız Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş