BeBek Jimnastiği

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  BeBek Jimnastiği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BeBek Jimnastiği

  Bebek jimnastiği 6 ay -3 yaş arası bebeklerle normal gelişim süreçlerine uygun olarak düzenlenmiş aktivitelerden oluşuyor. Fizyoterapist Oya Koçer,Çocuk doktorları ve pedagogların onayladığı, hem sağlıklı çocuklar hem de hiperaktivite ve konuşma güçlüğü olan çocuklarda olumlu sonuçlar veren bebek jimnastik aktivitesi bilinçli ve sağlıklı bir uygulamadır diyerek bebek jimnastiği konusunda merak edilenleri anlatıyor.

  Bebekler oturma,emekleme,yürüme koşma aktivitelerini normal gelişim süreçlerinde tamamlıyor. Denge ve koordinasyon gelişimi bebek için eğlenceli bazen zorlu deneyimler sonucunda kazandığı ve başardığı aktivitelerin başında geliyor.Bebeğin kendi vücudunu tanıması neler yapabildiğini görerek yeni aktiviteleri denemesi ve başarılı olması ona zevk veriyor. Oya Koçer Birikmiş enerjisini boşaltmak çeşitli biçim ve boyutlardaki malzemeler renk boyut ve farkları kavramasına,dil gelişimine,fiziksel becerilerinin gelişimine ,el-göz koordinasyonu,vücut kaslarının gelişimine ince el kaslarının gelişimine yardımcı olur. Doğduğu andan itibaren normal gelişimini sürdüren bebek zamanla çevresini,kendisini tanıma ve algılama için deneylerine başlar.Önce her şeyi ağzına götürerek tanımlarken zamanla el göz koordinasyonu gelişir.Seslere tepki verir.Anne Babalar bu gelişimi keyifle izler.diyor.


  1-6 aylık dönem

  " Baş kontrolü refleksleri,görüş açısı gelişir hareketleri düzenlidir ve kolları destekli başını kaldırır.
  " 6-9 aylık dönemde destekle oturur,döner ve kavrama gelişir.
  " 9-12 aylık dönemde oturur,emekler,destekle ayakta durur.

  Oya Koçer bebek jimnastiğinin bu dönemdeki amacını şöyle anlatıyor: Benim bebek jimnastiklerinde amacım onların özgürce hareket edebilmelerini sağlamanın yanında kas-iskelet sistemlerinin gelişimine yardımcı olacak egzersizler vermektir.Egzersizlerimiz oyun şeklindedir.

  6 ay- 1 yaş emekleyenler için jimnastik

  1 saat boyunca amaç her ikisinin fiziksel aktivite ve kondisyonu sağlamak. Annenin bebeğiyle birlikte egzersiz yaparken rahat olması ve özellikle çalışan annelerin ona vakit ayırabildiği için kendini iyi hissetmesi sağlanıyor. Bebeğin anneyle olmaktan mutluluk duyması eklemlerine hareket yaptırırken annenin bebeğiyle yakınlaşması ve onun vücudunu daha iyi tanıması.ve bilgilenmesine yardımcı oluyor.

  Çocuk Jimnastiği

  Büyük ve küçük adale grupları gelişimi için bir seri halka,tünel,tırmanma trambolin , sallanma ,merdiven, physo-ball aktiviteleri ile müzikli oyun grupları şeklinde düzenleniyor . Çeşitli biçim ve boyuttaki malzemelerle renk,boyut ve farkları kavramasına dil gelişimi ,fiziksel becerilerin gelişimine ,ince el kaslarının gelişimine yardımcı olan bu jimnastik programıyla çocuklar sosyal bir ortamı paylaşıyorlar ve paylaşma,karar verme,seçme özgürlüğünü kazanıyorlar.


  Tüm egzersizlerin genel yararları

  1- Kas-iskelet sisteminin gelişimi
  2- Koordinasyon ve denge kazanması
  3- Sporu tanıma ve sevmesi
  4- Dayanıklı olması,sakatlanma riskini azaltır.
  5- Kendisini tanıma ve güven duygusunun gelişimine
  6- Cesaret kazanmasına yardımcı olur.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - BeBek Jimnastiği Forum Tarih
Bebeklik dönemi özellikleri madde madde Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Aralık 2016
Bebeklik anılarımızı niçin hatırlamayız Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mayıs 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları En Güzel İsimler Sözlüğü 7 Şubat 2014
2017 Erkek Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş