Bebek güvenliği için alınabilecek önlemler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebek güvenliği için alınabilecek önlemler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebek güvenliği için alınabilecek önlemler

  Günlük hayatta gözünüzden kaçan birçok detay, bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Özellikle yeni emeklemeye ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin sürekli göz önünde bulundurulması gerekiyor. En çok düşme, yanma, yutma ve soluk borusuna cisim kaçması gibi tehlikelerle karşı karşıya kalan bebekleri korumak için, anne babaların alabileceği önlemleri araştırdık.

  [​IMG]

  Eski beşikler & bebek karyolaları

  Riskleri:
  10 yıldan daha eski olan bebek karyola veya beşiklerinin güvenlik standartları, genellikle günümüzde üretilenlerin standartlarına uygun olmayabilir, örneğin karyolanın parmaklıkları bebeğinizin vücudu için yeterince geniş olsa da, başı için yeterli olmayabilir. Bu da bebeğinizin bu parmaklıklardan aşağıya doğru kaymasına ve başının parmaklıklar arasında sıkışmasına neden olabilir.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Karyolanın parmaklıkları arasındaki mesafenin, bebeğinizin başının araya sıkışmaması için altı santimden fazla olmamasına dikkat edin. Ayrıca bebeğinizin başını veya vücudunun bir bölümünü sokmaması için şilte ile karyola arasında iki parmaktan daha az boşluk olması gerekir. Beşiğin herhangi bir tarafında kırık veya çatlak olmaması, boyalarının dökülmemiş olması ve keskin kenarlarının bulunmaması da çok önemli. Bazı yeni beşik modellerinde bulunan dekoratif yatak başlıkları ve beşiğin kenarlarında bulunan direkler de, bebeklerin kıyafetlerinin buralara takılarak boğulmasına sebep olabileceği için tehlikeli olabilir.

  Plastik torbalar

  Riskleri:
  ingiltere'de bulunan Müşteri Ürün Güvenliği Komisyonu'na göre. boğulmalara bağlı bebek ölümlerine neden olan faktörler arasında ikinci sırada plastik torbalar bulunuyor. Bu tehlike 3 ila 6 aylıkken torbayı kafasına geçirebilme becerisi bulunan, ancak onu çıkartamayan bebekler arasında çok daha fazla artıyor. Bu durum, plastik torbaların bebeğin hava yollarına kaçabilecek yerlere konulduğu zaman, 60 saniyeden daha kısa bir sürede ölümcül olmasına neden oluyor.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Evde bulunan tüm plastik torbalan bebeğinizin ulaşamayacağı, kilitli bir dolaba koyun. Banyoda veya mutfakta plastik çöp torbası kullanmayın. Kuru temizlemeye verdiğiniz eşyaları dolaba koymadan önce üzerlerindeki plastik poşetleri mutlaka çıkartın.

  Pelüş oyuncaklar ve nevresim takımları

  Riskleri:
  Herkesin bildiği üzere yeni doğmuş bebekleri uyurken yüzüstü yatırmak, ani bebek ölümü oranlarını artırıyor. Ancak uykuda bebek leri bekleyen diğer tehlikeler tam olarak bilinmiyor, örneğin bebeklerin yatağına yastık ve pelüş oyuncaklar koymak ya da onunla beraber uyumak da bebeğinizin boğulma riskini artıran etkenler arasında. Ayrıca yatağın ölçülerine uymayan şilteler ve düzgün bir şekilde geçirilmemiş nevresimler de bebekler için tehlike yaratıyor.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Bebeğinizi hiçbir zaman yumuşak bir yüzey üzerine, yüzüstü yatırmayın. Karyolasının içinde yumuşak örtü, battaniye, yastık, doldurulmuş pelüş oyuncak bırakmayın. Şiltenin karyolaya, nevresimin de yorgana uygun ölçüde olduğundan emin olun. Ayrıca eğer varsa, dekoratif olarak kullanılan yatak başlarını mutlaka çıkarın.

  Doğru şekilde yerleştirilmeyen araba koltukları

  Riskleri:
  Araba koltukları, doğru şekilde yerleştirildikleri sürece, araba kazalarındaki bebek ölüm riskini yüzde 71 oranında azaltıyor. Ancak araştırmalar, çoğu ebeveynin bebek koltuğunu nasıl yerleştirmesi gerektiğini bilmediğini gösteriyor.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Bir yaşına gelene ve en az dokuz kilo olana kadar bebeğinizin koltuğunu arabanın arka tarafına bakacak şekilde yerleştirin. Eğer bebeğiniz bir yaşını doldurmuşsa ve yine de 9 kilodan daha zayıfsa, koltuğunun yönünü değiştirmeyin. Bebek koltuğunu asla arabanın ön koltuğuna koymayın. Bebek, arabanın arkasına bakan koltukta otursa bile, kaza esnasında açılan hava yastığı ona ciddi bir şekilde zarar verebilir. Ayrıca bebek koltuğunun emniyet kemerinin yeterince sıkı olmasına özen gösterin ancak emniyet kemeriyle bebeğinizin köprücük kemiği arasında bir parmağın kalınlığını geçmeyecek şekilde bir boşluk bırakın.

  İçi su dolu küvet ve kovalar

  Riskleri: 6 ila 11 aylık bebeklerin kendi kendine oturabilmesi, onları yıkarken bir süreliğine de olsa yalnız bırakması için anne ve babalarını teşvik edebilir. Genelde bebekleri yıkarken kullanılan küvet koltuklarının da güvenli olduğu düşünülür. Ancak bu oldukça yanlış bir inanış. Çünkü koltukta oturuyor olsalar bile. bebekler yine de kayarak suya düşebilirler. Tuvaletler ve içi su dolu kovalar da bebeklerin içine düşebilecekleri tehlikeli alanlardır.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Bebeğinizi yıkarken daima yanında durun ve mümkün olduğunca az su kullanın. Birkaç dakikalığına bile olsa yanından ayrılmanız gerekiyorsa, onu da yanınıza alın. Banyonun kapısını ve tuvaletin kapağını daima kapalı tutun, evde ya da bahçede içi su dolu kova veya büyük kap - kaçak bulundurmayın.

  Bebeklerin ulaşabilecekleri yerlere bırakılan el çantaları

  Riskleri: Çoğumuz, yorgun bir iş gününden sonra eve geldiğinde çantasını nereye koyduğunu çok önemsemez ve gelişigüzel bir yere atar. Ancak bu çantaların içi kesici (tırnak törpüsü), delici (kalem), zehirli Ulaç ve kozmetik ürünler) ve bebeğinizin yutabileceği (bozuk para veya ataş) gıbî tehlikeli nesnelerle doludur.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Eve girdiğine zaman, çantanızı bebeğinizin ulaşamayacağı yükseklikte bir yere koyun ve asla yerde bırakmayın.

  Boyuna takılan emzik ipleri

  Riskleri: Bebeğinizin emziğini düzenli olarak kontrol edin. Emzik ucunun sapına sıkıca takılı olduğundan emin olun. Aksi takdirde emzik ucu çıkarak, bebeğinizin boğulmasına neden olabilir. Ayrıca bebeğinizin giysilerinin üzerine, emzik ipi gibi boynunun etrafını dolanıp Doğabilecek uzunlukta zincir ve ip benzeri şeyleri kesinlikle takmayın.

  Nasıl önleyebilirsiniz? 17 cm. den uzun olan emzik iplerini ve kurdeleleri bebeğinizin boynuna asmayın. 17 cm.'den daha uzun olan emzik ipleri, boynuna dolanarak bebeğinizin boğulmasına neden olabilir.

  Gıda boğulmaları

  Riskleri: Dişleri tamamlanmayan, ağız ve solunum yolları çok küçük olan bebekler büyük parçalı besinleri çiğneyemezler. Çekirdekli kiraz, karpuz, şeftali, elma. armut, çiğ havuç ve patlamış mısır bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Bebeğinize sert besinierı rendeleyerek ya da püre haline getirerek yedirin. Peynir, sosis ve üzüm gibi bazı yumuşak besinler de boğulma tehlikesi yaratabileceğinden ince ince dilimlenerek, varsa kabuğu çıkarılarak verilmeli. Ayrıca bebeğinize tüm besinleri ya püre haline getirerek ya da ısırabileceği ölçülerde küçülterek yedirin.

  Mobilyalar

  Riskleri:
  Bebeğiniz kendi başına oturmaya başladığında onu tek başına koltuğun veya yatağın üzerine bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak bunu sakın yapmayın. Çünkü 6 ila 12 aylık bebekler arasında en sık görülen sakatlamalardan biri. mobilyaların üzerinden düşerek oluşan kırıklardır.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Bebeğinizi, elinizin uzanamayacağı bir mesafeye oturtmayın. Eğer taşıma koltuğundaysa. kemerlerinin sıkıca bağlanmış olmasına dikkat edin.

  Yürüteçler

  Riskleri:
  Her yıl binlerce çocuk yürüteçteyken merdivenden düştüğü için ciddi bir şekilde yaralanmaktadır. Ayrıca yürüteçler, yapılan birçok araştırmaya göre bebeklerin normal, motor ve zihinsel gelişimlerini geçici olarak geciktirebiliyor.

  Nasıl önleyebilirsiniz? Amerikan Pediatri Birliği'ne göre bebeğin gelişimine yardımcı olduğu düşünülen bu tür araçların kesinlikle kullanılmaması ve bebeğin herhangi bir aletin yardımı olmadan yürümeyi öğrenmesi gerekiyor.

  Derya Soğuk/Formsanté Bebek -
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek güvenliği için Forum Tarih
Bebek ve Çocuk Güvenliği Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2008
Bebeklik dönemi özellikleri madde madde Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Aralık 2016
Bebeklik anılarımızı niçin hatırlamayız Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mayıs 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları En Güzel İsimler Sözlüğü 7 Şubat 2014
2017 Erkek Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş