Bebek Emzirme İle İlgili Tavsiyeler

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bebek Emzirme İle İlgili Tavsiyeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Emzirme - Bebek Nasıl Emzirilir - Yenidoğan Bebekler Nekadar Emzirilmelidir  Emzirme hem anne hem de bebek için heyecan verici bir dönemdir. Bebek mamaları ne kadar faydalı olursa olsun hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz. Bazı anneler başlarda bebeklerini emzirmede sorun yaşayabilirler ve süt gelmemesinden endişe duyabilirler. Bu belirtileri zamanla ortadan kaybolur.

  Emzirme İle İlgili Tavsiyeler

  Emzirme döneminde annelerin en büyük endişesi yeterli miktarda süt üretememektir. Doğumun ardından ilk birkaç gün içerisinde annenin vücudu süt üretmeye başlar. Süt üretiminden önce ilk birkaç gün anne vücudu kolostrum adı verilen bir sıvı üretir. Bu sıvı immünoglobulin ve bağışıklık proteini ile doludur ve bebekleri bakteri ve virüslerden korur. Bu nedenle anneler bebekleri doğar doğmaz emzirmeye başlamalıdırlar. Bu sayede bebeklerin bağışıklık sistemi gelişir.

  Doğumun ardından yarım saat içerisinde bebeklerin emme refleksleri güçlenir. Bu nedenle doğumun ardından bir saat içerisinde anne bebeğini emzirmeye başlayabilir. Her iki üç saatte bir yapılan emzirme süt üretiminin devam etmesine yardımcı olur.
   

Bu Sayfayı Paylaş