Bebek Banyosu Nasıl Yapılmalıdır

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bebek Banyosu Nasıl Yapılmalıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebek Banyosu - Bebek Banyosu Suyu Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır - Bebek Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz  Günümüz anne-babaları, bebeklerine nasıl banyo ettireceklerini ve hangi banyo suyu sıcaklığının bebek için ideal olduğunu bilmediklerinden, bebeği ilk defa yıkarken bazı güçlüklerle karşılaşırlar. Aslında, en başta, bebeğe banyo ettirme süreci oldukça karmaşık görünebilir ve anne-babanın özel ilgisini gerektirir. Başlangıçta, en yaygın olarak yapılan yanlışlıklardan kaçınmak için son derece dikkatli olmanız gerekir. Bir kez alıştığınızda, banyo süreci hem siz hem de bebeğiniz için çok eğlenceli olacak!

  İşte size bebeğinize banyo ettirme ve banyo suyu sıcaklığı hakkında 10 temel ipucu:

  Bebek Banyosu Nasıl Yapılır ?

  1)Asla bebeğinizi banyoda yalnız bırakmayın. Bu, son derece önemlidir. Gereksiz endişe yapmayın yalnız dikkatinizin bebeğinizde olduğundan da emin olun. Kapı çalsa yahut telefona bakmanız gerekse bile banyodan ayrılmayın. Eğer banyodan çıkmanız gerekiyorsa kalın bir havlu alın bebeğinizi havluya sarın ve beraberinizde götürün ama yalnız bırakmayın.

  2)Bebek banyo suyu sıcaklığı 36 °C ile 38 °C arasında olmalıdır. Bebekler yetişkinlere göre daha serin sular tercih eder, bu yüzden suyun sıcaklığının bebeğiniz için uygun olup olmadığını termometre ile kontrol etmeniz en iyisidir. Eğer otomatik bir su ısıtıcısı kullanıyorsanız, sıcaklık ayarını iki kez kontrol edin. Bebek için en yüksek banyo suyu sıcaklığı 45 °C ‘ı aşmamalıdır. Eğer banyo suyunu sıcak suya soğuk su ilave ederek kendiniz oluşturuyorsanız, suyun uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun.

  3)Küvetteki su derinliği 10 cm den fazla olmasın. Küvetteki su miktarı size çok az görünse de, bebeğinize banyo ettirmek için oldukça yeterlidir. Unutmayın ki çok fazla su bebeğiniz için tehlikeli olabilir, bu yüzden risk almayın.

  4)Banyonun çok kaygan bir yer olduğunu aklınızda bulundurun ve bebeğinizin kayıp düşmemesi için önleminizi önceden alın. Küvetin içine bir paspas yerleştirmek bebeğinizin kaymasını engelleyecektir. Ayrıca bu sayede bebeğinizi sürekli elinizde tutmanız gerekmez.

  5)İhtiyacınız olacak her şeyi önceden hazırlayın;
  iki adet kuru ve ılık havlu,
  Yumuşak bir sünger,
  Bebek sabunu,
  Temiz kıyafetler.

  6)Metal küvet süzgeçleri konusunda dikkatli olun. Özel bir yüzeyle kaplamak iyi olacaktır. Bu özel kaplamayı herhangi bir çocuk mağazasında bulabilirsiniz.

  7)Çok fazla sabun ve şampuan kullanmayın. Bebekler için üretilmiş sabun ve şampuanlar kullanmanız önemlidir. Ayrıca, asla bebeğinizin yüzünü sabunla yıkamayın, yalnızca ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

  8)Bebeğinizin musluğa erişemediğinden emin olun. Musluğu açmanın bebeğiniz için yeterince zor olduğunu düşünebilirsiniz ama bazen işler farklı yürür ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

  9)Bebeğinize bir eş, akraba ya da arkadaşınızla banyo ettirmek her zaman daha iyidir. Banyo süreci daha çabuk ve daha güvenli bir şekilde tamamlanır.

  10)Bebeğinize çok sık banyo ettirmenize gerek olmadığını aklınızda bulundurun. Yeni doğmuş bir bebek yaklaşık üç günde bir banyo ettirilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek Banyosu Nasıl Forum Tarih
Bebeklik dönemi özellikleri madde madde Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 Aralık 2016
Bebeklik anılarımızı niçin hatırlamayız Seviyeli-Ciddi Konular 19 Mayıs 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları En Güzel İsimler Sözlüğü 7 Şubat 2014
2017 Erkek Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014
2017 Kız Bebek İsimleri Adları İsimler Sözlüğü 2 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş