Bebek Örgü Beyaz Hırka

'El Örgü Örnekleri' forumunda maviboncuk tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Bebek Örgü Beyaz Hırka konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebek Örgü Beyaz Hırka
  [​IMG]
  Beden : 3-4 Yaş grubu. Büyük beden ölçüleri parantez içindedir.
  Malzemeler:
  ANCHOR "Anatolia" El Örgü İpliği (%100 Akrilik) Yaklaşık 500 gr. # 1100 Beyaz
  3.5 numara 1 çift örgü şişi 3.5 numara örgü tığı
  Kullanılan Örgüler :
  Düz örgü
  Ölçü : 24 ilmek - 30 sıra 10 cm2 eşittir.

  UYGULAMA : Aynı şekilde 2 adet hırka, yakadan başlanarak örülecek. 3.5 numara örgü şişine 92(96) ilmek atarak, 2 sıra düz örgü örün. 3. sıra başında sol ön için 21(22) ilmeği, 1. ilmekten itibaren verilen motif şemasının 1-6 ilmeklerini tekrarlayarak örün. 1 ilmek arttırırı (Şişe iplik dolayarak) 2 ilmeği düz örgü örün, aynı şekilde 1 ilmek arttırırı. Sonraki 10 ilmeği sol omuz için düz örgü örün. 1 ilmek arttırarak 2 ilmek düz örgü örün. 1 ilmek arttırırı. Sıradaki 22(24) ilmeği arka için düz örgü örün. 1 ilmek arttırırı. 2 ilmek düz örgü örerek, 1 ilmek arttırırı. Sonraki 10 ilmeği sağ omuz için düz örgü örün. 1 ilmek arttırırı. 2 ilmek düz örgü örerek, 1 ilmek arttırırı. Kalan 21(22) ilmeği sağ ön için, verilen motif şemasını takip ederek, desen sol önle aynı olacak şekilde uygulayın. Böylece sıra sonunda 4 adet ilmek artış noktası ve 8 adet ilmek artmış olacaktır. Sonraki her 2. sırada aynı örgü düzeni üzerinden, aynı şekilde (ilmek artış noktalarından) 26 kere 1 ilmek arttırarak örgüye devam edin. Bu arada sağ ve sol önde motif şemasının 1-6 ilmeklerini 4 kez uygulayacak şekilde, artan her ilmeğe şemayı uygulayın. Sonraki artan ilmekleri ise düz örgü örerek örgüye devam edin. (Ön ortasındaki desenli örgüler, örgü sonuna kadar devam edecektir) Örgü boyu baştan itibaren 18 cm. - 54 sıra olduğu zaman, kolları örebilmek için, 55. sıra başında, sol ön için 49(50) ilmeği beklemeye alın. Sonraki 66 ilmeği sol kol için örgü şişinde bırakın. Sonraki ilmekleri beklemeye alın. Örgü şişindeki 66 ilmek üzerinden sol kol için düz örgü örmeye devam edin. Aynı zamanda kol şeklini verebilmek için iki kenardan her 14. sırada 4 kere 1 ilmek eksilterek örgüye devam edin. Örgü boyu kol örgü başlama noktasından itibaren 12 cm. - 36 sıra (13 cm. - 40 sıra) olduğu zaman bütün ilmekler üzerinden verilen motif şemasını takip ederek örgüye devam edin. Örgü boyu düz örgüden itibaren 8 cm. - 24 sıra olduğu zaman bütün ilmekleri bir kerede kesin. Sol kol devamında 78(80) ilmeği arka için beklemede bırakın. Sonraki 66 ilmeği sağ kol için 3.5 numara örgü şişine geçirin. Sol kolda uygulanan işlemleri aynen tekrarlayarak, sağ kolu örün. Beklemede olan sol ön, arka ve sağ ön ilmeklerini 3.5 numara örgü şişine geçirin. Toplam 176(180) ilmek üzerinden sol ön, arka ve sağ ön için, iki ön ortasındaki desen devam edecek ve ortadaki ilmekler düz örgü olacak şekilde örgüye devam edin. Örgü boyu koltuktan itibaren 15 cm. - 44 sıra (16 cm. - 48 sıra) olduğu zaman, bütün ilmekler üzerinden motif şemasını uygulayarak örgüye devam edin. "Not: Desen ilmek sayısının eşit gelmesi için büyük beden örgüsünde 2 adet ilmek arttırırı." Örgü boyu düz örgüden itibaren 8 cm. - 24 sıra olduğu zaman bütün ilmekleri bir kerede kesin.

  Kapişon : Sağ ön yaka ucundan başlayarak, arka yaka ortasına kadar, eşit aralıklarda 48(50) ilmek alarak, 3.5 numara örgü şişine geçirin. 1 sıra ters örün. 2. sıra başında ilk 25 ilmeği verilen motif şemasını uygulayarak örün. 26. ilmekten itibaren, kalan ilmekleri düz örgü örün. Sonraki sıralarda aynı örgü düzeni üzerinden örgüye devam edin. Örgü boyu ilmek alma noktasından itibaren 40 cm. - 60 sıra (42 cm. - 66 sıra) olduğu zaman 2 sıra düz örgü örün. İlmekleri açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmekleri, sol ön ortasından, arka yaka ortasına kadar yerleştirin. Son sırayı sökerek, açık ilmekleri ilmek dikişi ile dikin. Aynı şekilde 2. hırkayı (iç) örün.
  [​IMG]
  Bitirme : Hırka kol altlarını ve kapişon arka orta dikişlerini ayrı ayrı birleştirin. 2. örülen hırkayı 1. örülen hırkanın içine yerleştirin. İki hırkayı, 3.5 numara örgü tığı ile etek ucu, ön ortası, kapişon kenarı ve kol uçlarından tığlayarak birleştirin. Örgü ipliğinden 2 adet ponpon hazırlayın. Bitmiş uzunluğu 80 cm. olacak şekilde kordon hazırlayın. Hırka ile kapişonun birleştiği noktada, kordon uçları ön ortasında kalacak şekilde eşit aralıklarla yaka kenarına geçirin. (İki kattan birlikte) Ponponları kordon uçlarına tutturun.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebek Örgü Beyaz Forum Tarih
Beyaz Örgü Bebek Yeleği El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 23 Mayıs 2011
Beyaz , Kırmızı Süslemeli Örgü Bebek Battaniyesi Modeli El Örgü Örnekleri 31 Ocak 2010
Mavi - Beyaz Örgü Bebek Battaniyesi Modeli El Örgü Örnekleri 31 Ocak 2010
Siyah Beyaz Örgü Bebek Patikleri Hırkaları ve Elbiseleri El Örgü Örnekleri 4 Haziran 2009
beyaz örgü bebek elbisesi El Örgü Örnekleri 2 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş