Bebeğinizin işitme testini İhmal Eteyin

'Genel Sağlık' forumunda deLi_kiz tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. deLi_kiz

  deLi_kiz Üye

  Bebeğinizin işitme testini İhmal Eteyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye’de yeni doğan bebeklerde binde 3-5 gibi yüksek oranda duyma bozukluğu bulunduğu, bu sorunu olan bebeklerin konuşmayı öğrenmede zorluk yaşadıkları belirtildi.[​IMG]
  [​IMG]
  Oran yüksek
  Bebeğinizin işitme testini ihmal e
  İzmir’de, ortalama ayda 900 doğum olayının gerçekleştiği İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bebeklerdeki soruna önlem olarak “Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi” oluşturuldu. Ünitenin sorumlusu Dr. Filiz Başeğmez, Türkiye’de yenidoğan bebeklerde binde 3 ila 5 gibi “çok yüksek oranda duyma bozukluğu görüldüğünü” belirtti.

  Üniteyi açtıkları 10 günlük sürede testten geçirdikleri yenidoğan 200 bebekten ikisinde duyma kaybı belirlediklerini ifade eden Dr. Başeğmez, bunun üzerine bebekleri ileri tetkik ve tedavi için başka hastanelere yönlendirdiklerini söyledi.

  “Konuşmayı öğrenmede en hassas dönem...”

  Sağlık Bakanlığının da, binde 3 ila 5 oranda görülen duyma bozukluğunun aşağılara çekilmesi amacıyla doğum hastanelerinde “Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi” oluşturulması doğrultusunda çalışma yürüttüğünü bildiren Dr. Başeğmez, şu bilgiyi verdi:

  “Hastanemizde ayda ortalama 900 bebek dünyaya gelmektedir. Bunların çoğunluğu da riskli gebelik ve doğumlardır. Bebeklerin, konuşmayı, dili yeni öğrenmeye başladığı en hassas dönem 5 ile 12 aylık süredir. Bu aylardan önce işitme kaybı tespit edilirse, tedavide daha başarılı olunuyor. Oluşturduğumuz ünitede, bebeklerde duyu kaybı olup olmadığını, yaptığımız testler ile en erken sürede ortaya çıkarma şansını yakaladık. Duyamayan bebek, konuşmayı öğrenemiyor.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğinizin işitme testini Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nedir? Gebelik ve Annelik 20 Haziran 2011
Bebeğinizin Cinsiyetini 2. Ayda Öğrenin - Bebegin Cinsiyeti 2.Ayda Nasıl Öğrenilir? Gebelik ve Annelik 7 Aralık 2010
Bebeginizin Gelişim Tablosu !! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Ekim 2010
Bebeğinizin Bağışıklığını Masajla Güçlendirin.. Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş