Bebeğinizin Giysilerini Sizinkilerden Ayrı Yıkayın

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Bebeğinizin Giysilerini Sizinkilerden Ayrı Yıkayın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeğinizin giysilerini yıkadığınız deterjanların bebeğin cildi üzerinde ne gibi etkileri olur?

  Bebek cildi bilindiği gibi çok hassastır. Bunun nedeni dış etkenlere maruz kalmamış olması dolayısı ile cildin dış etkenlere karşı koruyucu tabakasının tam olarak oluşmamış olmasıdır. Örneğin bebek cildinde bölgesel keratin tabakası gelişmemiştir. Kaba ve yumuşak olmayan dokumadan yapılmış giysiler bebeğin korumasız teninde hassasiyet ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratır. Benzer şekilde kimyasal açıdan irritatif özellik taşıyan temizlik malzemeleri ve deterjanlar aynı olumsuz etkiyi yaratırlar.

  Bebek deterjanı ve yumuşatıcısı kullanmanın ne gibi faydaları vardır?

  Bebeğin hassas ten özellikleri ve bebek cildinin pH değeri göz önüne alınarak özel hazırlanmış deterjanlar herhangi bir kimyasal temizlik maddesinin neden olacağı olumsuz etkileri yok eder veya minimumda tutarlar.

  Yanlış deterjan kullanımı bebek cildinde ne gibi alerjik reaksiyonlara neden olur?

  Bebek cildinde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı kaşıntı kızarıklık ciltte beneklenme gibi yan etkiler oluşabileceği gibi yanlış deterjanla yıkanmış giysilerin giyilmesi bebek cildinde kontakt dermatit denen alerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir.

  Bebek cildinde pişik egzema parazit alerji gibi iritasyonlar neden oluşur? Bu problemleri nasıl önleyebiliriz?

  Bebek cildinde bez bölgesinde gelişen pişik özellikle alt temizliğinin uygun şekilde ve gereken sıklıkta yapılmaması nedeniyle ortaya çıkabilir. İdrar ve dışkının pH değerinin asidik olması pişik oluşumunu artırır. Sık aralıklı uygun alt temizliği ve bez değişimi pişik önleyici kremler bu oluşumu engelleyebilir.

  Bebek cildinde egzema veya çocuk için alerjik özelliğe sahip bir besin maddesinin yenmesi sonucu ortaya çıkan ciltte kızarıklık kabarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar da sıklıkla rastlanır.Çok hassas olan bebek cildi ayrıca kuruluk egzema gibi atopik özellikler taşıyorsa bu bebeklerin ciltlerinin nemlendirilmesi ve mümkün ise alerjik reaksiyona neden olan (besinler gibi) maddenin tespit edilmesi önem taşır. Atopik bebek ciltleri için uygun nemlendirici kremlerin kullanılması oldukça faydalıdır.

  Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğinizin Giysilerini Sizinkilerden Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nedir? Gebelik ve Annelik 20 Haziran 2011
Bebeğinizin Cinsiyetini 2. Ayda Öğrenin - Bebegin Cinsiyeti 2.Ayda Nasıl Öğrenilir? Gebelik ve Annelik 7 Aralık 2010
Bebeginizin Gelişim Tablosu !! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Ekim 2010
Bebeğinizin Bağışıklığını Masajla Güçlendirin.. Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş