Bebeğinizin Bağışıklığını Masajla Güçlendirin..

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bebeğinizin Bağışıklığını Masajla Güçlendirin.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ÖRS: ''PREMATÜRE VE DÜŞÜK AĞIRLIKLIKTA DOĞAN BEBEKLERE UYGULANAN MASAJ, STRES HORMONLARININ SALGILANMASINI AZALTARAK BEBEĞİN ENFEKSİYONLARA KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLIYOR'' ''BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLÜ OLMASI BEBEĞİN İLERLEYEN DÖNEMLERDE DE HASTALANMASINI ÖNLÜYOR. DİĞER BEBEKLERE ORANLA DAHA DİRENÇLİ OLMASINI SAĞLIYOR''
  Özellikle prematüre ve düşük ağırlıklıkta doğan bebeklere uygulanan masajın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, büyümeyi ve beslenmeyi doğrudan etkilediği bildirildi.
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zamanından önce doğan prematüre bebeklerin özel bir bakıma ihtiyaç duyduğunu, bu bebeklerle daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini söyledi.
  Bebeklerin bakımında özel bir takım uygulamalar yapılmasının önemini vurgulayan Örs, ''Bu tür bebeklerin bakımında dokunma uyarısı, yani masaj çok ciddi yararlar sağlıyor. Pratik açıdan kolay olan masaj için sadece zaman ayrılması gerekiyor. Anneler de çocukları için bu masajı yapabilir'' dedi.
  Bebeği sakinleştiren ve rahatlatan bebek masajının birçok faydasının bulunduğunu anlatan Örs, şunları kaydetti:
  ''Bebeklerdeki masaj uygulaması kas yapısını güçlendiriyor. Kan dolaşımını hızlandırarak kas güçlenmesini ve beslenmeyi artırıyor. Masajla bu bebeklerin hastaneden daha kısa sürede taburcu oldukları, daha iyi büyüdükleri ve daha sakin oldukları gözlemleniyor. Masaj, beslenme ve büyüme üzerine etkili olan hormonların salgılanmasını da artırıyor. Prematüre ve düşük ağırlıklıkta doğan bebeklere uygulanan masaj, stres hormonlarının salgılanmasını azaltarak bebeğin enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Daha az hastalanan bebek çabuk toparlanıyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması bebeğin ilerleyen dönemlerde hastalanmasını önlüyor. Diğer bebeklere oranla daha dirençli olmasını sağlıyor.''

  - PSİKOLOJİK YARARI DA VAR -

  Masajın aslında bir anlamda dokunmanın daha sistematik yapılması olduğunu ifade eden Örs, masajın sadece erken doğan bebeklerde değil, zamanında doğan bebeklerde de anne ve bebek arasındaki yakınlığa olumlu etki yaptığını dile getirdi.
  Masajın bebeklerin bedensel ve ruhsal gelişimini de olumlu yönde etkilediğini vurgulayan Örs, ''Bebeklerin psikolojik anlamda daha uyumlu olmalarını sağlar. Yoğun bakımda kuvöz ortamında tutulan bebeklerde ağrılara maruz kaldığı için ilerde psikolojik rahatsızlıklar daha çok görülüyor. Masaj bazı şeyleri tek başına önlemiyor, ancak bebeğin yoğun bakım dönemini daha sakin daha az stres altında geçirmesini sağlayabiliyor'' diye konuştu.
  Örs, masaj yapılan bebeğin anne sütüyle beslenme ve emzirme döneminin daha uzun sürmesi gibi yararlarının da bulunduğu sözlerine ekledi. (AA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğinizin Bağışıklığını Masajla Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nedir? Gebelik ve Annelik 20 Haziran 2011
Bebeğinizin Cinsiyetini 2. Ayda Öğrenin - Bebegin Cinsiyeti 2.Ayda Nasıl Öğrenilir? Gebelik ve Annelik 7 Aralık 2010
Bebeginizin Gelişim Tablosu !! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Ekim 2010
Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Kışa Hazırlayın - Bebeğinizin Bağışıklık Sistemi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 13 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş