Bebeğinizi sütten kesmeyin!

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bebeğinizi sütten kesmeyin! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeğinizi sütten kesmeyin!

  Sütü az annelerin vucüt direnci azalır endişesiyle emzirmeyi bırakması yanlış... [​IMG]
  Selçuk Üniversitesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Koç, bebeklerin beslenmesiyle ilgili toplumdaki bazı yanlış bilgilerin, çocukların hastalıklara karşı dirençsiz olmasına yol açabildiğini söyledi.

  Yapılan tüm uyarılara karşın bir çok annenin, çocuğunu yanlış geleneksel metotlarla besleme alışkanlığını sürdürdüğünü belirten Koç, sağlıklı bir nesil için, öncelikle annelerin bilinçlenmesi ve sık yapılan yanlışlardan uzak durmaları gerektiğini bildirdi.

  Sağlıklı beslenme için en önemli dönemin 0-2 yaş arası olduğunu kaydeden Koç, "İşte bu dönemde bebekler için yeri doldurulamayacak olan tek besin maddesi, anne sütüdür. Sağlıklı bir çocuk, mutlaka 2 yaşını dolduruncaya kadar emzirilmelidir. Çok özel durumlar dışında, bunun başka bir alternatifi de yoktur" dedi.

  Koç, anne sütüyle beslenen çocuğun bağışıklık sisteminin istenilen ölçüde güçlendiğinin ve hastalıklara karşı yeterli anne sütü alamayan çocuğa göre daha dirençli olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını vurgulayarak. "Hastalığa daha oluşmadan önce çare bulmayı amaçlayan modern tıp, bebeklerin anne sütüyle beslenmesine büyük önem vermektedir. Buna rağmen Türkiye'de nereden ve hangi kaynaktan çıktığı bilinmeyen bilgiler, annelerin kafasını karıştırıyor.

  Bize gelen bazı anneler, sütünün az olduğunu ve vücudunda kalsiyum eksikliği olabileceğinden endişe ettiği için artık çocuğunu emzirmek istemediğini söylüyor. Bazılarının ise 2 yaşına gelmeyen bebeklerini sütten kesebilmek için, göğüslerine acı biber, tuzlu bal ya da ayakkabı boyası sürdüklerini biliyoruz. Sütün azlığı nedeniyle annenin, vücut direncinin azalacağı endişesiyle bebeğini sütten kesmesi son derece yanlıştır"diye konuştu

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğinizi sütten kesmeyin Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nedir? Gebelik ve Annelik 20 Haziran 2011
Bebeğinizin Cinsiyetini 2. Ayda Öğrenin - Bebegin Cinsiyeti 2.Ayda Nasıl Öğrenilir? Gebelik ve Annelik 7 Aralık 2010
Bebeklerde Soğuk Algınlığı - Bebeginizi Soğuk Algınlıgından Koruma Yöntemleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010
Bebeğinizi Sakinleştirmenin Püf Noktaları Nelerdir Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş