Bebeğinizde görülen davranış değişiklikleri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bebeğinizde görülen davranış değişiklikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altı ay sonra, bebeğiniz çok tanımadığı yabancıların kucağına gidip gülücükler veren sosyal bir bebekken...

  bir gecede birden bire değişip yabancılardan çok çekinen bir bebek haline gelebilir. Bebeğiniz her yeni ses ve görüntüyü değerlendirmek için zamana gereksinim duyduğu bir evreye girmiştir ve bir yabancı bebeğe bir anda değerlendiremeyeceği kadar çok yeni ses ve görüntü verebileceği için onu ürkütebilir. Bu. yabancı anksiyetesi (sıkıntısı, endişesi) diye bilinen bir duruma sebep olabilir. Bu durum kendini bebeğin sizden ayrılması sırasında sık sık yüksek sesle ağlayarak protesto etmesi şeklinde kendini gösterir. Bu evre, onun değişikliklere daha duyarlı olduğu ve daha bağımlı hissettiği zamandır. üzücü ve stresini artırıcı olayları ağlayarak, size yapışarak ya da bu duruma sebep olan şeyden uzaklaşarak önlemeye çalışır. tık yılın sonlarına doğru sevdiği battaniyeyi, biberonu ya da başparmağını teselli aracı olarak kullanmaya başlar.

  İkinci altıncı ayda yabancılara karşı daha ketum olurken, tanıdığı kişilere daha çok ilgi gösterecektir. Kendisi için gerçek bir strese sebep olan sizden ayrılma anlarında size çok yapışacaktır. Bu sizin için problem gibi görünse de bebeğinizin gelişimi için önemli bir evredir. Bebek çevresindeki insanları birer birey olarak tanımakta onları seçmeyi ve kalıcı ilişkiler kurmayı öğrenmektedir. Bu ilişkileri dünyayı keşfetmek için temel ilişkiler olarak kullanacaktır. Artık şimdi büyümekte ve kendi sesini oluşturmak için yeni sözel becerilerini geliştirmektedir, bu da ona gereksinim duyduğu güveni vermektedir. Sizi güldüren ya da şaşırtan mimikler yapmayı ve onları kullanmasını öğrenecek, sizin en çok hoşlandığınız mimikleri daha fazla yapacaktır. Bu onun kendi sosyal çevresini gerçek anlamda ilk kontrol edişi olacaktır.

  Bir yaşındaki bebek artık kendisinin bir birey olduğunun farkına varacaktır. Kendisini ifade etme anlamında kendisini tanımlayan sözcük ya da ses kullanmaya başlayacaktır. Ancak sosyal becerileri hala kısıtlıdır ve çok iyi tanıdığı çevresindeki insanlar dışındakilere fazla ilgi göstermemektedir. Bu yaşta, diğer çocuklar ilgisini pek fazla çekmeyecek, onları bir arkadaşından çok cansız objeler olarak düşünecektir. Bebeğinizin diğer çocukları oyun arkadaşı olarak görmesi için bir ya da iki yılın daha geçmesi gerekmektedir.

  Nasıl yardım edebilirsiniz?
  - Onun hareketlerine karşı abartılı yanıtlar vererek onu yüreklendirebilirsiniz.
  - O size güldüğünde siz de ona gülerek onun bu davranışından ne kadar hoşnut olduğunuzu belirtebilirsiniz.
  - Yabancılardan çekinirse onu bu konuda zorlamayın.
  - Ondan ayrılmanız gerektiğinde hoşça kal deyip ayrılın, ayrılığı tören haline getirip uzatmayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğinizde görülen davranış Forum Tarih
Bebeğinizde İşitme Kaybı Olabilir mi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Aralık 2009
Bebeğinizde Kulak Problemi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2009
Katı Besinlere Başlarken Bebeğinizde Dikkat Edeceğiniz Noktalar Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Kasım 2008
Ege Bölgesi en belirgin görülen ekonomik faaliyetler Ege Bölgesi 18 Ocak 2017
Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlarda görülen davranışlar nelerdir? Psikoloji 17 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş