Bebeğiniz uyurken büyüyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bebeğiniz uyurken büyüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeğiniz uyurken büyüyor

  Büyüme hormonu, çocuğun temel ihtiyaçlarından biri olan uyku sırasında salgılanıyor

  KARIŞIK bir beyin işlevi olan uyku üç dönemden oluşuyor; uykuya dalma, rüyasız uyku dönemi ve rüyalı uyku dönemi. İlk dönemde çevre ile ilgi azalır. Rüyasız uyku döneminde fiziksel yorgunluk atılarak beden dinlenir, büyüme hormonu bu dönemde salgılanır ve yapı taşı proteinler oluşturulur. Rüyalı uyku döneminde ise göz kapaklarında ve gözlerde hareketler görülür.

  BÜYÜDÜKÇE AZ UYURLAR
  Bu dönem yenidoğan döneminde uykunun yarısını bir yaşından itibaren yaklaşık beşte birini oluşturmaktadır. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Dr. Gülsemin Güloğlu, yeni doğan bebeklerin günde ortalama aralıklarla 16-17 saat uyuduklarını ancak yaşları büyüdükçe uyku ihtiyacının azaldığını söylüyor ve sorularımızı yanıtlıyor.
  Bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanır?
  Uyku düzeni kazandırmak için ilk aylar erken olacaktır. Özellikle ilk ayda bebek ağlayarak emme ihtiyacını belirtecek, ayrıca kendini güvende ve rahat hissetmesi için de kucağınıza almanız gerekecektir. Özellikle meme emen bebekler biberonla beslenenlere göre daha sık beslenme ihtiyacı duyacaklar, sık uyanacaklardır.
  Bu aylarda sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesini nasıl sağlayabiliriz?
  İlk ayları atlattıktan sonra uyku düzeni için yapılabilecekler; Bebeğiniz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlayın. Işıkları azaltma, sakin bir müzik dinletme, banyo yaptırma gibi bir rutin geliştirmeye çalışın. Bunların düzenli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissetirecektir.
  Bebeğin kendi kendine uyuması amacıyla ağlamasına göz yummak doğru mudur?
  İlk 2-3 ayı geçirdikten sonra bebeğin kendiliğinden uykuya dalmasını sağlamak için ağlamasına göz yummak zamanla işe yarayabilir. Ancak bu konuda ne kadar sabırlı ve kararlı olabileceğiniz önemlidir. Böyle bir şeye karar verdiğinizde kararlılıkla devam ettirmek önemlidir. Eğer bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız sistematik uyandırma adı verilen bir program uygulayabilirsiniz. Bunun için bir hafta boyunca bebeğin uyandığı saatleri kaydedin ve yarım saat öncesinde bebeği uyandırıp bakımlarını yaptıktan sonra tekrar uyutmaya çalışın ve aralardaki süreyi giderek arttırın. Bu arada bütün bebeklerin farklı olduğunu ve bebeğiniz için en iyi yöntemi deneyerek saptayabileceğinizi unutmayın

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğiniz uyurken büyüyor Forum Tarih
Bebeğinizin Minik Dünyası Çocuk ve İslamda Eğitim 26 Ocak 2017
Çin Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nedir? Gebelik ve Annelik 20 Haziran 2011
2017 En Gözde Farklı İsimleri - Bebeginiz İçin En Farklı isimler İsimler Sözlüğü 15 Aralık 2010
Bebeğinizin Cinsiyetini 2. Ayda Öğrenin - Bebegin Cinsiyeti 2.Ayda Nasıl Öğrenilir? Gebelik ve Annelik 7 Aralık 2010
Bebeklerde Soğuk Algınlığı - Bebeginizi Soğuk Algınlıgından Koruma Yöntemleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş