Bebeğiniz için ideal besin

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bebeğiniz için ideal besin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANNE SÜTÜ

  Anne sütü, hem doğal hem de mükemmel bir besindir. Sütünüz; mikropsuz, zahmetsiz, ekonomiktir. Zorunlu birkaç özel durum dışında bebeği emzirmekten vazgeçmeyin. Bebeğinizi doğar doğmaz onun anne sütüyle tanışmasını sağlayın. Çünkü anne sütü bebeğinizin yaşama hem bedensel hem de ruhsal açıdan en iyi şekilde başlaması demektir.

  Bebeğiniz doğduktan sonra ona verebileceğiniz en güzel armağan; anne sütüdür. Bebeğinizin de bu çok özel ve mükemmel besine ihtiyacı vardır. Çünkü anne sütü, yeni doğan bebeğe en uygun kıvamda ve en uygun çanakta ve temiz olarak sunulur. Gelişmiş teknoloji ile üretilen hiçbir mama henüz anne sütüne eşdeğer değildir.

  Hamilelik döneminde bebeğiniz karnınızda gelişirken, bedeninizde bir yandan dünyaya getireceğiniz yavrunuzu beslemeye yönelik değişimler olur. Hormonlarınız sütünüzün oluşumu için farklılaşır. Hamileliliğinizin 20. haftasından itibaren süt bezlerinde süt sentezi başlar. Ancak doğumla birlikte bu sentez daha da artar. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde siz de emzirmeye hazırlanmış olursunuz. Doğumundan itibaren bebeğinizi, ilk altı ay boyunca su bile vermeden, yalnızca anne sütü ile besleyebilirsiniz. 6. ayın bitiminden itibaren ek besinlere geçişle birlikte mümkünse 2 yıla kadar anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. Büyüme ve gelişmelerinin çok hızlı olduğu bu iki yıllık süre içinde emzirmek, sadece o andaki değil ileriki yıllardaki fiziksel ve ruhsal sağlıklarını da olumlu yönde etkiler.

  Anne sütü alan bebekler, ruhsal açıdan da tatmin olurlar. Kendisi için gerekli bütün besinleri anne sütünden sağladığı gibi, annesinin sıcaklığını tensel temas yoluyla hisseder. Bu temas, bebekte güven duygusunun gelişmesini destekler.

  Bu güne kadar anne sütünün yararları ile ilgili yapılmış bir çok araştırma var. Işte bu araştırmalardan elde edilen özellikle bebek sağlığına yönelik bazıları...

  Anne sütünün bebeğe yararları
  • Anne sütü alan bebeklerde; insülin kullanılması gereken Tip I şeker hastalığı, bazı romatizma türleri, çocukluk çağı kanserleri, egzama, alerji, astım, orta kulak enfeksiyonu, menenjit gibi hastalıklar daha az görülür.
  • Anne sütü alan bebeklerin ortalama zeka puanları daha yüksek olduğu düşünülmektedir. .
  • Anne sütü mamadan daha kolay hazmedilir ve içeriği daha çok kana geçer
  • Anne sütünde bulunan maddeler bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler daha iyi bir sosyal gelişim gösterirler
  • Anne sütü aşıların etkinliğini arttırır.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerin ilk üç yılda herhangi bir nedenle ölme olasılıkları nispeten daha düşüktür.
  • Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir.
  • Taze anne sütü asla bakteri içermez: Dahası, anne sütünün bakterilere karşı koruyucu özellikleri de vardır.
  • Meme emmek bebeğin duygusal bir ihtiyacını karşılar.
  • Erken doğum yapan annelerin sütlerinin bileşimi bu bebeklerin zamanında doğan bebeklerden daha farklı olan besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak daha farklıdır
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerde görme kusurları daha az sıklıkta ortaya çıkar.
  Her annede yeterli süt olur mu?
  Evet. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki, hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Hamilelik döneminde, doğacak bebeğin beslenmesine yönelik değişimler yaşanır. Hamileliğin 20. haftasından itibaren süt bezlerinde süt sentezi başlar. Ancak doğumla birlikte bu sentez daha da artar.

  Göğsünüzün şekli önemli değildir
  Süt veren keseciklerin sayısı ve büyüklüğü her kadın için aynıdır. Bu yüzden memenin büyük ya da küçük olmasının süt üretimiyle bir ilişkisi olmadığını bilmelisiniz. Memeye şekil veren kısım süt kesecikleri değil, kaslar ve yağ dokunuzdur.

  Emzirerek sütünüzü çoğaltın
  Doğum sonrası bebeğin anne memesini emmeye başlaması, süt salgısını arttıran en önemli uyarıdır. Bebek emdikçe uyarı beyne gider, beyin de cevap olarak kana prolaktin hormunu salgılar. Bu hormon, süt üretim keseciklerinde sütün üretilmesini sağlar. oksitoksin adlı başka bir hormon sayesinde de kesecikler kasılır ve içindeki süt, kanallara akar. Kanallar boyunca ilerleyen süt, göğsün kahverengi kısmının altındaki havuzda kalır. Bebeğin dili bu bölgeyi önden arkaya doğru dalgalandırması ve sıkıştırmasıyla da anne sütü, bebeğin ağzına akar. Bebeğin emmeye devam etmesiyle havuzdaki süt, bir yandan boşalırken diğer yandan yeniden dolar. İşte bu yüzden süt üretiminin devam ettirilmesi için sık emzirmek gerekir.

  Sütünüz bebeğinize özeldir
  Her annenin sütü kendine ve bebeğine özeldir! Üstelik bu sadece insanlar için değil, bütün canlılar için geçerli. İşte anne sütünü yavrusu için benzersiz bir besin maddesi yapan bu özelliktir. Örneğin erken doğmuş bebek için en ideal besin yine kendi annesinin sütüdür. Çünkü bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler, yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bebeğiniz için ideal Forum Tarih
2017 En Gözde Farklı İsimleri - Bebeginiz İçin En Farklı isimler İsimler Sözlüğü 15 Aralık 2010
Yeni Bebek Kıyafetleri - Bebeginiz İçin Çok Şirin Bebek Kıyafet Modelleri Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 3 Kasım 2010
Bebeginiz İçin Çok Şirin Bebek Sepetleri Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 9 Ekim 2010
Bebeginiz için bir kaç örgü modelleri yeni modeller!! El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 6 Ekim 2010
Bebeginiz için Sütlü Pirinçli Kabak Çorbası Çocuk Yemekleri 6 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş