Beşpınar Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beşpınar Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beşpınar köyü bilgileri - beşpınar köyü resimleri - beşpınar köyü tanıtım  Beşpınar, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı, köyün hemen üstünde bulunan beş tane göze, yani pınardan gelmektedir. Köy; 1995-2000 yılları arasında yoğun göç vermiştir. Ama son yıllarda köye geri dönüşler olmuştur.
  Kültür

  Köyün eski adı kürtçe "Nöşnek"tir. Köyde bir tane ilköğretim okulu olup faal durumdadır. Köy halkı genel olarak çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşır. Köy oldukça şirin bir köydür. İnsanları merttir.
  Coğrafya

  Elazığ iline 64 km, Kovancılar ilçesine 5 km uzaklıktadır.Doğusunda seydili ve pınartepe köyleri batısında yeniköy ve yeniköy mezrası güneyinde murat ırmağı kuzeyinde bingöl-elazığ karayolu ile çevrili şirin bir köydür.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde kış karlı geçer.Ama bu 2000 li yıllardan öncesi için geçerli.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 86
  1997 111

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde süt işletme tesisi bulunmaktadır. Köyün ağası Bahri KARAKOÇdur.Bu köyün en yakışıklısı Mahmut KARAKOÇ tur.Köyümüzün en caliskan larida hanifi ates ve mahmut karakoc dur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beşpınar Köyü Kovancılar Forum Tarih
Beşpınar Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beşpınarlar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Beşpınar Köyü Hakkında Bilgi Kemalpaşa İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Beşpınar Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Beşpınar Bucak Köyü Vezirköprü Samsun Karadeniz Bölgesi 24 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş