Beşkaynak Köyü Merkez Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beşkaynak Köyü Merkez Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Beşkaynak Köyü Bilgileri - Beşkaynak Köyü Hakkında - Beşkaynak Köyü Tanıtımı - Beşkaynak Köyü Resimleri  Beşkaynak ,Bitlis Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:33km

  İlçeye Uzaklığı:33km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:0

  Tarihi

  bir rivayete göre köyün ileri gelenleri osman ağa ve oğlu mehmet ağa ile birlikte mezopotamya incisi olarak bilinen eruh tan geldikleri bilinmekte .mehmet ağanın yeğenlerinden bedir ağa türlü dalaverelerle muhacırlık zamanlarında amcası mehmet ağadan sakladığı buğdayı zamanla ekerek o dönemi iyi geçirerek zenginleşmiştir.Daha sonra çevre köylerden muhacır olanlar bedir ağanın buğdayının olduğunu öğrendiler..zamanla çevre köylere namı yayılan bedir ağanın ismi köyle özdeşleşir.köyün gerçek ismine gelince çok eski tarihten bu yana BAYKI ŞENİ olarak bilinmektedir.93.harbinden önce burda ermenilerinde yaşadığı bilinmektedir.93 harbi çıkınca mehmet ağa ve emrideki 14 köy ahalisi ruslara karşı savaştıkları bilinmektedir.mehmet ağanın soyundan gelenler köyün her zaman ileri gelerinden olmuşlardır halende öyle bilinmektedir.ayrıca mehmet ağanın soyuna momıdilerde denmektedir.osmanlı padişahı sultan süleyman momıdi aşireti ağası olan mehmet ağaya seceresini göndermiştir.not eskiden gelenek olduğu için babalar isimleri yaşasın diye oğullarına kendi isimlerini vermişlerdir.bu nedenle tarihte bir karışıklık yoktur...

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri BEYAZ LAHANA DOLMASI ,KOYUN BARSAĞINDAN YAPILAN SUNCUK.

  Coğrafya

  Bitlis merkezine 33 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş