Beşkavak Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beşkavak Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saraykent Beşkavak Köyü - Beşkavak Köyü Hakkında - Beşkavak Köyü Tanıtımı - Beşkavak Köyü Resimleri
  Beşkavak, Yozgat ilinin Saraykent ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün yemekleri içerisinde en çok sebzeli yemekler hakimdir.Etli yemekler özel günlerde yapılır genellikle.Gilik adlı bazlama türü ekmek nadir kullanılsa da yufka çok genel ve çok fazla kullanılmaktadır.Çeşitli illerden gelen misafirler ise gün be gün yemek kültürünü değiştirip geliştirmektedirler.Bahar aylarının başından itibaren toplanan "madımak" adlı ot ile yoğurtun karışımı olan yemek neredeyse her yemekte bulunan çok özel bir lezzettir.

  Coğrafya

  Yozgat iline 105 km, Saraykent ilçesine 22 km uzaklıktadır.Yolu asfalt(stabilize) olup köye ulaşım minübüslerle sağlanmaktadır.Köye Çiçekli Kasabasından her gün 2 defa servis imkanı vardır.Çiçekli kasabasından ise İlçe Merkezine neredeyse her saat başı araba mevcuttur...

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Biraz tepelik bir bölge olduğundan sis ve rüzgar hakimdir ancak yazları ise çok serin bir hava insanı derinden etkilemektedir.Köy çevresi ağaçlık ve yeşilliklerle kaplı olduğundan yaşanası istenilen yerlerden biridir.Ayrıca tıpkı Karanedeniz Bölgesindeki gibi bir su ağı mevcuttur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 322
  1997 152

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunlardan hariç olarak minübüs taşıması,arıcılık da yapılan faaliyetler arasındadır.Ayrıca yurt dışında yaşayan onlarca Beşkavaklı'nın da geçim kaynağı genellikle İnşaat Sektörüdür.Köyde ise İnaşaat Sektörünün ne kadar gelişmiş olduğu evlerinin kalitesiyle görülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 murat bulut
  2004 erol atik


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve aktif şekilde kullanılmaktadır vede 27 öğrencisi vardır. Fakat 2. kademe olan öğrenciler(6,7 ve 8 ler) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır ve Çiçekli Kasaba'sında eğitime devam etmektedirler.2010-2011 Eğitim Öğretim yılı ile birlikte 4. ve 5. sınıflarda taşımalı eğitim kapsamına alınıp Çiçekli Kasaba'sında eğitimlerine devam edeceklerdir. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik, sabit telefon ve internet hizmeti vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beşkavak Köyü Hakkında Forum Tarih
Küçükbeşkavak Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Beşkavak Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Küçükbeskavak İlköğretim Okulu Konya Cihanbeyli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Küçükbeskavak Dulayse İlköğretim Okulu Konya Cihanbeyli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Büyükbeşkavak İlköğretim Okulu Konya Cihanbeyli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş