Beşikköy Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beşikköy Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beşikköy köyü bilgileri - beşikköy köyü resimleri - beşikköy köyü tanıtım  Beşikköy, Elazığ ilinin BATISINDA Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Beşir'in köyü sonradan Beşik köyü olarak değişikliğe uğramıştır. Köyün atası Beşir ismindeki göçebedir.kerkükün beşir köyünden gelen bir göçebedir.Köyde tarım alanlarının sulama yetersizliği nedeniyle göç vermiş olup, 30 haneden 12 haneye düşmüştür. Yazın Elazığ'da ikamet eden köylülerin çoğu haftasonları veya sezonluk köye gelmektedirler.osmanlı arşivlerine görede kerkük beşirli köyünden gelen ailelerce kurulmuştur.türkmen asıllı olduklarından türkmen kültürü ve türkçe yaşatılmıştır.türk kültürünü bozulmadan yaşayan bir türk köyüdür.
  Kültür

  Köyümüzde elazığ türkmen kültürü yaşanmaktadır. has Türkçe konuşulur. Türklerden oluşur
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 18 km uzaklıktadır. Poyraz nahiyesinin 3km güneyinde, Cip barajının 5km batısındadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 41
  2000 135
  1997 -

  beşik köyü yılarlar boyu türkiyenin büyük illerine yogun göç vermiştir en çok göç edilen iller istanbul bursa izmir ankara dır köy nüfusunun büyük kısmı egitim düzeyi yüksektir
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köylü halkın hepsi bir birinin akrabası olduğundan köyde büyük bir birlik söz konusudur.Köy muhtarlığına İş Adamı Öner Yıldız seçildikten sonra Köyde olumlu yönde büyük değişmeler olmuştur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş