beşeri unsur

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda kenano tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. beşeri unsur konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    beşeri unsur nedir cevaplar kısa kesilmiş olmalı

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Beşeri unsur nedir?,Beşeri Unsur, Beşeri Unsur Nedir?, Beşeri Unsur Neye Denir?, Beşeri Unsurlar Nelerdir?

Yukarıdaki soruların yanıtlarını aramaya başladığımda çok uzun bir cevaplar silsilesi ile karşılaşacağımı düşünüyordum. Ama Tüm kaynaklarda bulduğum yanıt aşağıda olun yanıt idi. Bende bunu üzerinde birkaç farklı kaynaktan parça parça bularak derleme yaptım sizin için.
    Beşeri Unsur Tanım 1 : İnsanlar tarafından yapılıp doğal olmayan unsurlara beşeri unsur denir
    Beşeri Unsur Tanım 2:Bence Beşeri Unsur Demek İnsanların çabayla Kendilerinin yaptıkları iş…Ör.Bina,Ev,Çatı,Dolap,… :/
    Beşeri Unsur Tanım 3: Beşeri Unsur İnsanların Kendi Elleriyle yaptıkları şeylerdir mesela aşağıdakiler gibi
    Beşeri unsur
    a. Sanayileşme: Bütün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir.

b. Tarım: Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.
    c. Yeraltı kaynakları: Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.
    d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır.
    e. Ulaşım: Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.

Beşeri Unsur ve Doğal Unsur İle ilgili son tanım ise
    Doğal ve beşeri unsurlar – doğal ve beşeri unsurlar nelerdir?
    İnsanın kültürel ve ekolojik aşamaları(Miller, 1975)
    Erken toplayıcı-avcı:İnsan tabiat tarafından kontrol edilmektedir.
    İleri toplayıcı-avcı:İnsan çevreyi etkilemekte ancak kontrol edememektedir.
    Tarım insanı:İnsan tabiata karşı:İnsan tabiatı kontrol etmeye başlamıştır.
    Endüstri insanı:İnsan tabiat üzerinde kontrolünü arttırmıştır ve tabiatı olumsuz yönde etkilemektedir.
    Dünya insanı:İnsan tabiatı anlayarak müdahale etmekte ve tabiatla uyum içerisindedir.
    Üretim, dağıtım ve tüketim üzerinde ekili olan faktörlerden biri de beşeri unsurlardır. İnsanlar tarafından yapılan yapılara beşeri unsur denir. Beşeri unsurlar doğal fakörler ile sıkı bir ilişki içindedir. Beşeri unsurlara arasında; ulaşım yani yollar, barajlar, göletler, kısacası insan eliyle yapılmış ve insan yaşamına etki eden ne kadar unsur varsa beşeri unsur olarak tanımlanır. Hava kirliliği, gürğltü kirliliği, çarpık kentleşme dolayısıyla diğer canlıların yaşam alanlarını kısıtlama gibi birtakım olumsuz yönleri vardır.

3. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Beşeri unsurlar insan eli deymiş unsurlardır

beşeri unsurlar nelerdir (örnek)

1evler
    2perde
    3bilgisayar
    4oyuncak
    5alışveriş merkezi
    6köy
    7sehirler
    8fabrika