Beşdeğirmen Köyü Kelkit Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Beşdeğirmen Köyü Kelkit Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beşdeğirmen köyü bilgileri - beşdeğirmen köyü tanıtım - beşdeğirmen köyü resimleri



  Beşdeğirmen, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Sidirge'dir (Ermenice). Beşdeğirmen adı ise köyde çokca bulunan eski değirmenlerden gelmektedir. Bu değirmenlerden sonuncusu 90'lı yıllara kadar varlığını sürdürmüş sonrasında kullanımına son verilmiştir.Köyün 100 metre güneybatısında yöre halkının "Baddılar" dediği eski köy kalıntıları vardır.Köyün türk ler tarafından köy olarak kullanıma başlanmasi 17.yy a dayanır zamanında lazistan diye adlandırılan bugün türkmenistan olarak bilinen bölgeden gelen 3 grup tan oluşan sülale (TURAL)(SOYLU)ve(DOĞAN) daha önceleri yazları gelip göçebe hayatı olarak kullandığı bölgeyi bir yaz erkenden gelen soguk hava ve devamındaki yoğun kar dan dolayı gidememiş ve orda kışı geçirmek zorunda kalmiştır ve devamında oraya yerleşmişlerdir.bugün türkmenistan da (TURAL) soyadını kullanan büyük bir topluluk vede birçok şirketler vardır.bugün köyde kullanılan diger soyadlar ise(BAYLAN)(KAYA)(YAVUZ)ve(SEVİNC)tir onlarda 1800lerin ortalarında (BAYLAN)ve(SEVİNC)1800lerin sonlarında ise(KAYA)ve(YAVUZ)lar köye yerleştirilmişlerdir

  I. Dünya Savaşı'nda rus işgaline maruz kalmış ve büyük oranda göç vermiştir. Savaş sonrası tekrar eski nüfusuna kavuşmuştur. Kuzey batısında Gerdekhisar köyü, doğusunda Eskikadı köyü ve güneyinde Babakonağı (Tılısbık) köyü vardır.
  Kültür
  geleneklerine bağlı bir köy olan besdeğirmen yöresel yemekleriylede kendini ispat etmiştır. özellikle bölgede sarma, ayranlı corba,siron hasil kısır kete ekmegi ve tatlı turleri önemli yemekler arasına girmiştir. bunları yazan kim nerden bu bilgiler
  Coğrafya

  Gümüşhane iline 88 km, Kelkit ilçesine 8 km uzaklıktadır. fiziki olarak engebeli bir arziye sahip olmasına rağmen köy doğal güzellikleri bakımından görülmeye değerdir.
  İklim

  Köy karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen, Gümüşhane'nin Köse Dağı güneyindeki tüm bölgelerinde olduğu gibi karasal iklim görülür. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçer.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 262
  1997 197
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle kuru fasulye, şeker pancara yetiştirilir. bir çok sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Koyun ve sığr yetiştiriciliği de az da olsa yapılmaktadır.

  Köyün tarım arazisi kısıtlı olduğu için, halkı özellikle ticarete ve yurt dışına yönelmiştir. Kelkit ilçe merkezinde Beşdeğirmen'li bir çok esnaf vardır. Hemen hemen her aileden yurt dışında çalışan birisi bulunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali BAYLAN
  1999 - Halis BAYLAN
  1994 - Sami BAYLAN
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. 1987 yılında Sağlık ocağı yapılmış ve 3 yıl faaliyet gösterdikten sonra personel atanmadığ için kapanmıştır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beşdeğirmen Köyü Kelkit Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş