Beş Element Nedir - Beş Element Hakkında

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 11 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Beş Element Nedir - Beş Element Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  elementler - elementlerin özellikleri - elementlerin insan sağlığına etkileri

  Beş element ağaç, ateş, toprak, maden ve sudur. Çin felsefesine göre bu beş element, harekete ve değişime imkan veren tepki araçlarıdır.

  Bu elementlerin her biri diğerlerini yok etme veya kontrol etme yeteneğine sahiptir ve kendinden sonrakini üretebilir. Kendilerini yenileme özelliği ise sudan sonra ağacı getirir.

  Ağaç hayatın başlangıcını müjdeler. Yeşil renkle sembolize edilmiştir. Ağaç karaciğer, safra kesesi ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Ağaç ateşi yaratıp, onu körükleyebilir.

  Ateş kırmızı renklidir. Sıcak havayı, doğanın doymuşluğunu, kuraklığı ve tozu simgeler. Dil ve bağırsaklar üzerinde etkilidir. Ateşin külleri toprağı yaratır.

  Toprak elementi sarı renklidir. Başlangıç ve bitiş arasındaki dengeyi temsil eder. Dalak, pankreas ve ağız, toprak etkisindeki organlardır. Toprak ise damarlarında madeni büyütür.

  Maden beyazdır ve güzü temsil eder. Serin ve insanı dinçleştiren hava demektir. Etkisini akciğerlerde ve solunum sisteminde gösterir. Daha sonra ise kalın bağırsakları ve burnu etkiler. Maden de suyu toplar.

  Su mavi demektir. Mevsimi kıştır. Etkisini boşaltım sisteminde gösterir. Böbrek, mesane ve kulak, etkisi altındaki organlardır.

  Bütün elementler bir dönüşüm yaratırlar. Her hayvan burcu, bu elementlerden birine düşer. Her devrede bir element 2 kere görülür ve daha sonra 10 yıl süreyle görülmez.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beş Element Nedir Forum Tarih
Beş Element Nedir, Beş Element Hangileridir Konu Dışı Başlıklar 14 Ekim 2011
Bitki Beslemede Mutlaka Gerekli Olan Bitki Besin Elementleri Seviyeli-Ciddi Konular 24 Eylül 2008
Peygamber efendimizin veda hutbesinde üzerinde durduğu konular hangileridir kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Şubat 2017
Beş yıl öncesine göre mahallenizde yaşayanların sayısında nasıl bir değişiklik olmuştur kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Hayvanların beslenme şekilleri kısaca Diğer Hayvanlar 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş