Beğel Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beğel Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beğel köyü bilgileri - beğel köyü resimleri - beğel köyü tanıtım  Beğel, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. 1300-1400 yıllarında kurulduğu büyük olasılıktır.1960' larda kaybolan el yazması bir kitapta böyle bir anlatım vardır. Bir söylentiye göre adı,kurucusu olan "Bey Ali'den kaynaklanmıştır.Dede Korkut Uysal Öykülerinde adı geçen "BEGEL" adlı kahramandan gelebileceği daha büyük bir olasılıktır.1530 tarihli Osmanlı belgelerinde 40 vergi yükümlüsü olan büyük bir köy olduğu belirtilmektedir. Köy çevresinde çok sayıda tarihsel kalıntı vardır. Çok yakınında büyücek bir su kaynağının bulunması,eski çağlarda da burada yerleşimlerin bulunduğu izlemini vermektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Beğel halkı okumayı önemsemektedir.Köyün imamı olan Mehmet Ayra'nın öncülüğüile 1923 yılında okul açılmıştır.2000 yılına kadar elliyi aşkın genç üniversite bitirmiştir.2001'den bu yana da sekiz yıllık eğitim veren ilköğretim okulu hizmet vemektedir.
  Coğrafya

  Manisa iline 120 km, Gördes ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 650
  1997 585
  2000 514
  2007:430

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde meyvecilik gelişmektedir.Özellikle kirazları çok güzeldir.Bağcılık,çilek üretimi de yaygındır.Son yıllarda ceviz ağaçlandırması da önemsenmektedir.

  Tarım ve hayvancılık gelirlri yetersizdir.Bu nedenle yoğun göç verilmektedir.Tüm köyler için geçerli olan üretimden hakça pay alamama Beğel için de geçerlidir.2008'de kişi başı yıllık gelir 2000 YTL kadardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beğel Köyü Gördes Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş