BDP'li Ata: Partimizi yok sayıyorlar

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda Dine tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  BDP'li Ata: Partimizi yok sayıyorlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, ''AKP iktidarı toplumun acil ihtiyacı olan yeni bir Anayasa yerine bugün karşımıza bu ihtiyaçların ertelenmesini öngören bir teklifle çıkmaktadır'' dedi.
  [​IMG]

  Anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerinde partisinin grubu adına söz alan Ata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a yapılan saldırıyı kınadıklarını kaydetti.
  Demokratik Anayasanın ''birlikte yaşamanın temel kurallarını ve siyasal yapıya ilişkin tercihleri belirleyen, toplumsal mutabakata dayanan bir sözleşme niteliğinde'' olduğunu ifade eden Ata, ''Anayasayı bir toplumsal sözleşme olarak görmek, tarafların eşit özneler olarak görülmesi esasına dayanır'' dedi.
  Ata, ''AK Parti'nin hazırladığı Anayasa değişiklik tasarısında sınırlı bir takım düzenlemelerin ele alınması, beklentilere cevap vermediği gibi, amaçlanan sivil, demokratik, çoğulcu bir Anayasa isteği ve tartışmalarının da önünü tıkamaktadır'' diye konuştu. Ata, şunları kaydetti:
  ''Değişik tarihlerde mevcut Anayasa üzerinde pek çok değişikliğe gidilmesine rağmen bugün hala bir Anayasa problemi varsa, bu, kısmi değişiklikler yoluyla meselenin çözülemeyeceğinin kanıtı niteliğindedir.
  Bugün üzerinde 17. kez değişikliğe gidilen 82 Anayasası, yapımı sürecinde hakim olan olağanüstü şartlar nedeniyle, kısmi değişiklerle, demokratik, özgürlükçü bir ruha kavuşturulabilecek bir metin değildir. Çünkü 82 Anayasası yasakçı, vesayetçi, devletçi ve otoriter bir felsefeye dayanmakta ve bu felsefe Anayasanın pek çok maddesine sinmiş bulunmaktadır.
  Demokratik bir Anayasanın en başta gelen şartı; siyasal, ideolojik anlamda nötr olmasıdır. Anayasanın belli bir ideolojiyi öngörmesi, dinamik ve değişken olan yaşam ve gelişmeler karşısında peşinen dogmatik bir kalıp altına alınması sonucunu ortaya çıkaracaktır.
  Olmazsa olmaz şartlardan biri de farklı dil ve kültürlerin, siyasal hakların Anayasal ilke düzeyinde resmen tanınmasıdır.''
  -''ACİL DEMOKRASİ PAKETİ''-
  BDP olarak Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde konu üzerinde ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını belirten Ata, bu çalışmaların ardından teklife ek metin ve tasarı hakkında iyileştirme metni düzenlediklerini kaydetti. Ata, ''Ama bununla beraber aynı şekilde bir Anayasa değişikliğini gerektirmeyen acil bir demokrasi paketi ihtiyacına da parmak bastık'' dedi.
  Ata, ''Zaten bugüne kadar var olan sorunlar, tekçi yapıdan, inkar ve imha zihniyetinden, yok saymadan kaynaklanmaktadır. Görüyoruz ki bugün bu zihniyetin temsilciliğini AKP iktidarı yapmaktadır. AKP, bugün parlamentoda grup olarak bulunan partimizin görüş ve önerilerini yok saymaktadır'' diye konuştu.
  Teklif üzerinde değerlendirme yaparken öncelikle seçim barajının düşürülmesi gibi sadece yasal bir düzenlemeyle gündeme alınabilecek bir noktaya da parmak bastıklarını dile getiren Ata, ''AKP iktidarı toplumun acil ihtiyacı olan yeni bir Anayasa yerine bugün karşımıza bu ihtiyaçların ertelenmesini öngören hatta toplumdaki tartışmaları da kısıtlayacak bir teklifle çıkmaktadır'' dedi.
  AA
   

Bu Sayfayı Paylaş