Bazı kanser türleri kalıtımsal

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bazı kanser türleri kalıtımsal konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bazı kanser türleri kalıtımsal


  İzlandalı bilim adamları, kanser hastalarının uzak akrabalarının bile kansere yakalanma riskinin ortalamanın üzerinde olduğunu öne sürdü.
  “PloS Medicine” adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, kalıtımın 27 kanser türünün 16’sında önemli rol oynadığını ortaya koydu.

  Bütün nüfusun aile ağacının çıkartılabildiği İzlanda’da; bilim adamları, sonuca varabilmek için aralarında akciğer, meme, prostat, bağırsak ve deri kanserinin de bulunduğu 27 kanser türü üzerinde araştırma yaptı.

  Son 50 yılda yaşayan 32 bin kanser hastasının aile ağaçlarını inceleyen bilim adamları, bazı durumlarda riskin üçüncü, beşinci dereceden akrabalıklara kadar uzanabildiğini savunuyor.

  Bilim adamları mide, akciğer ve bağırsak kanseri gibi kanser türlerinin uzak akrabalara kadar uzanabilmesinin sebebini ise, bu kişilerin aynı çevresel koşulları ve aynı yaşam tarzını paylaşmalarıyla açıklıyor.

  Akrabaların kanser olma riskinin en fazla arttığı 7 kanser türünün meme, prostat, mide, akciğer, bağırsak, böbrek ve mesane kanserleri olduğu belirtiliyor.


  adli tıp dergisinden​
   

Bu Sayfayı Paylaş