Bayramlık Kitaplar

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bayramlık Kitaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayramlık Kitaplar

  Ölümsüz
  D.V.Mikusch – İkarus Yayınları – 360 sayfa

  Ölümsüz, Osmanlı İmparatorluğu’nun ve ilişkide olduğu ülkelerin sosyal, siyasal ve ekonomik açıdan incelendiği, karşılaştırmalı bir tarih tablosudur. Ölümsüz, kişisel ve ulusal Kurtuluş Savaşı’nın neler pahasına verildiğini gerçekçi ifadelerle betimleyen, dökülen kanların değerini hamasi laflara boğmadan özetleyen, yanlı yansız herkesin ibretle, heyecanla okuyacağı, yer yer roman kadar sürükleyici bir dille kaleme alınmış eserdir. 7 dile çevrilmiş, batılı aydın ve siyasilerin takdirini kazanmış olan bu kitap, ‘ölümsüz’ sıfatıyla özdeşleşen Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğini ve eylemlerini açık yüreklilikle gözler önüne sermektedir.

  Kaybolan - Raslantı Diye Bir Şey Yoktur
  Catherine O’Flynn – Siren Yayınları – 248 sayfa

  Catherine O’Flynn, İngiltere ve Amerika’da pek çok ödül alan ve büyük ilgi gören bu romanında, bir kayboluştan yola çıkarak bu olayın başka hayatlardaki yansımalarına uzanıyor ve aynayı bizlerin yaşamlarına, yaralarına, kayıplarına doğru tutuyor.
  Kaybolan, yol ayrımları karşısında nereye gideceklerini bilemeyenlerin, kayıplarıyla yaşamayı bir türlü öğrenemeyenlerin, içinde yaşadığımız şu tuhaf ve karmaşık dünyada zaman zaman yolunu şaşırmadan edemeyenlerin hayata bambaşka gözlerle bakmasını sağlayacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek bir roman.

  Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu
  İlber Ortaylı – Timaş Yayınları – 240 sayfa

  Osmanlı İmparatorluğu'nun Batı dünyasına açılış çağında, Cermen kültürünün özel bir yeri olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nda, iki imparatorluğun da çöküşünü hazırlayan kader birliği yolunda, yalnızca siyasal ve askeri alanlarla sınırlı kalmayan ortaklıklar göze çarpar.
  İlber Ortaylı, hem titiz ve geniş ufukta tarihçiliğini, hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında Alman etkisinin bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.
  Kendi alanında önemli bir eser.

  Bu Yıl Farklı Olacak
  Maeve Binchy – Doğan Kitap – 272 sayfa

  Duygular evrenseldir. Ancak değişim cesaret ve mücadele gerektirir. Yeni başlangıçların, yeni bir yıla girmenin heyecanının yarattığı büyülü atmosferin okuru çepeçevre sarmaladığı, her satırında Maeve Binchy’nin çekici, kıvrak ve katıksız anlatım yeteneğinin hissedildiği onbeş hikaye

  Akıl Okulu Yol Ve Yön Gösteren Hikayeler
  Ayla Tutar - Bizim Kitaplar - 78 sayfa

  Hikayeler, hayatı daha güzel ve açık anlatırlar. Elenmiş, süzülmüş, temizlenmiş saf bir halleri vardır hep. Kiminde nasihat, kiminde korku gizlidir. Fakat amaçları hep aynıdır.
  İnsanlara yön ve yol göstermek.
  Hikayeler bu açıdan hep ortaya konuşurlar; kimin ihtiyacı varsa alsın diye. Doğruyu savunurlar; yanlışlar büyümesin diye. Güzelliği anlatırlar, çirkinlik çoğalmasın diye…
  Bu kitapta okuyacağınız hikayeler de öyle. Yolunuz ve yönünüz hep doğru olsun…


  Umut - Hayat Akan Bir Sudur
  Ayşe Kulin - Everest Yayınları - 392 sayfa

  Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor.
  Akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.
  Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.

  Bab-ı Esrar
  Ahmet Ümit - Doğan Kitap - 396 sayfa

  Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor. Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için...

  Beşinci Boyut: Ölçek
  Hakan Şahin - Talent Yayınları - 272 sayfa

  Bu kitap, yirmili yaşlarda bir kız ve bir erkek kardeşin, 2022 yılında yaşadığı hayattan yola çıkarak, beşinci boyutun kapılarını açmaktadır. Üstelik bu beşinci boyut, tıpkı eksen ve zaman boyutlarında olduğu gibi, her iki yöne de (ileri-geri, yukarı-aşağı, geçmiş-gelecek) uzanmaktadır. Bunu da, ayağı yere basan bilimsel gerçeklerle hayal dünyasının birlikte harmanlanmasıyla yapmaktadır.
  "Beşinci Boyut: Ölçek", fonunda dünyanın gelecekte varacağı 4 kutuplu yapı ve bu 4 kutuptan biri haline gelen Türkiye ile, içindeki tüm senaryo ve mizansenlerle, size her satırında tek bir şey sorduracak:
  "Neden olmasın*"
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramlık Kitaplar Forum Tarih
Bayramlık Çocuk Elbiseleri - Bayramlık Kız Çocuk Elbise Modelleri 2011 Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 24 Ağustos 2011
Bebeğinize Bayramlık Örgü Elbiseler El Örgü Örnekleri 7 Mayıs 2010
Bayramlıklar - Bayram Çinkil Kitap, Resim ve Dergi 18 Ocak 2010
Bayramlık Çocuk Hikayeleri Çocuklara Masallar Fıkralar 23 Kasım 2009
Bayramlık Çocuk. Resimli Şiirler 27 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş