Bayramdere Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayramdere Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Bayramdere Köyü Bilgileri -Bayramdere Köyü Hakkında -Bayramdere Köyü Tanıtımı - Bayramdere Köyü Resimleri  Bayramdere, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:17 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:631
  1997:564

  Tarihi

  Köyün adının Bulgaristanda bulunduklari zaman ilk bayram namazi kilindigi zaman namazi kildiran kisi tarafinda verilmistir.köyün icinden dere geciyormus.göc sirasinda ikiye bölünmüsler bir kismi Kirklareli ye yerlesmisler,digerleride Bursa bayramdereye yerlesmisler.1874 yılında Bulgaristan'da yaşamış kişilerin 1903 yılında göç etmesi ile kurulmuş ve eskilerin söylediğine göre oradaki köylerinin adı olduğu söylenmektedir.

  Kültür

  BAYRAMDERE KÖYÜ kadınları ev içinde don ve uzun entari giyerler. Sokağa çıktıkları zaman kara bir ferace giyerler.Erkekler ise yaşlılar çoğunlukta olmakla birlikte altı köşeli şapkaaşırı bir şekilde kullanılmaktadır.Erkekler günlerinin önemli bir kısmını köy kahvehanelerinde oyun oynayarak geçirir ,En çok oynanan oyunlar "Batak ve okeydir" , içilen çayların hesabının batakta ve okeyde yenilen çifte kitlenmesi tatlı bir rekabet oluşturur.. Düğün ve Bayramlarda genç kızlar süslenirler Köyde çoçuklar tarafından Büyükanne Büyükbaba yerine NİNE ve DEDE daha çok kullanılmaktadır. Bayramdere Köyünde akraba evlilikleri hoş karşılanmaz ve istemez.Akraba ile evlenenler hiç yoktur.Bayram arifesi ve Kandil günlerinde Yasin-i Şerif ve Kuran'ı Kerim okunur ve mayalı hamurdan yapılan yağda pişirilmiş küçük çörekler komşulara dağıtılır.

  BAYRAM

  Bayramlar oldukça hareketli geçer , başka illerde yaşayıpta Bayramdere 'yle alakası olan herkes Bayramdere 'ye akın eder,Köy hiç olmadığı kadar kalabalık olur. Bayram sabahları tüm köy bayram namazında toplanır.Farz olan 5 vakit namazı köyde çok az kişi kılarken bayram namazını bütün köyün kılması ve bayram namazına gelmeyenlere kafir gözüyle bakılması acaip bi çelişkidir.Bayram namazından sonra önce eski mezarlık sonra yeni mezarlık ziyaret edilir , dualar okunur , eve gelinip kahvaltı yapıldıktan sonra büyükten küçüğe doğru bayramlaşma başlar ve bayram süresince devam eder Bayram Kış mevsimine rast gelmişse kahvehanelerde oturacak masa bulmak çok zordur,alternatifi çamlığın oralara ateş yakmaktır, yıl basında köyde olan gencler genellikle camlıkta olurlar

  Coğrafya

  Kırklareli merkezine 15 km Lüleburgaz ilçesine 31 km.Pınarhisar ilçesine 2O km uzaklıktadır. Çevresindeki köyler Karıncak Köyü 7km,Ataköy 1Okm,Osmancık Köyü 11km,Deveçatağı Köyü 9 km,Kavakdere Köyü14km.Asılbeyli Köyü 1Okm Sucukları ile ünlü KIZILCIKDERE KÖYÜ 5km,Üsküpdere Köyü 5km.dir

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır Yetiştirilen ürünler : Buğday, ayçiçeği, meşhur karpuz ve bal kabağı, hayvancılıkta kullanılan mısır, çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. .Ancak bunları 35 yaş üstü kişilerce yapılmaktadır.Yeni nesil gençler sanayinin geliştiği LÜLEBURGAZ, KIRKLEARELİ ORGANİZE SANAYİDEKİ FABRİKALARDA çalışarak ekonomiye fayda sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Fevzi ÇAKMAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 2888082-2888024
  Cep Telefonu: 05379346660

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.saglık evi ve ocagı vardır fakat görevli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramdere Köyü Merkez Forum Tarih
Bayramdere Köyü Karacabey Bursa Bursa Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş