Bayramdere Köyü Karacabey Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayramdere Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bayramdere köyü bilgileri - bayramdere köyü tanıtım - bayramdere köyü bilgileri  Bayramdere, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  tarihi yakın zamana dayanmaktadır.karacabey ilçesi yunan işgalinden kurtulduğunda var olmakta olan bir köydür.aldığı göçlerle büyümüş ama öz kültürünü kaybetmemiştir.köyün eski ismi panayırderedir bu ismini eskıden kurulan panayırlardan almıstır koyde her sene panayır oldugundan panayırdere olarak bilinmerkteydi.Sonradan bayramdere olarak degiştirildi
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında elimizde olan bilgiler karışık bir toplum yapısına sahip olması,göçmenlerin ve Türkiye içerisindeki bellirli göç hareketlerinin sonucu olarak(karadeniz bölgesi) yoğun göç almıştır,bağlı olduğu ilçenin en önemli köylerinden biridir.
  Coğrafya

  Bursa iline 100 km, Karacabey ilçesine 32 km uzaklıktadır.MARMARA denizi boyunca uzanan tepelerin arasında düzlük bir alanda konumlanmaktadır,tarım alanları tepeler ve deniz şeridi arasında uzanmakta olup sınırları orman ve sahil şeridi gibi doğal yollarla çevrilmiştir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. kışları nemli ve yağışlı,yazları ise kurak ve sıcak geçmektedir. geniş orman alanlarının iklime etkisi yoğun olarak görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 4124
  2000 3365
  1997 3722
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık dayalıdır.Ayrıntılı olarak bakıldığında balıkçılık ve orman ürünlerinden geçim sağlayan büyük bir nüfus vardır tarım alanları geniş verimli arazileri olan yerli sığırcılığın yapıldığı bir köyümüzdür.ayrıca yerel anlamda bir turizm kapasitesi vardır.

  Uzun bir sahil şeridine sahip olup ender görülen kumsalı ve denize yer yer uzanan ormanları ile turizm de istanbul,ankara,bursa,balıkesir ve bazı ilçe merkezlerinden insanları kendisine çekmektedir. Turizm anlamında yerel ve yabancı yatırımcıların her mevsim için kazanç sağlayabileceği ender tatil mekanlarından biridir. İki büyük köy merkezinin birleştiği günümüz koşullarında ihtiyaçlara cevap verebilecek ticari aktivitelere sahip olup;bünyesinde marketler,kuaförler,eczane,balık hali gibi farklı faaliyetlerinde bulunduğu modern bir köydür.
  Avcılık

  köyde her türlü avcılık yasaktır.ördek ve balık avlamacılıgının yanında birsürü avcılık yasaklanmıstır.böyle bi yerde avcılıgın yasaklanması çok kötu oldu.Çünkü doğayla iç içe olan bu yer avcılık için bulunmaz bir yerdir
  Altyapı bilgileri

  Köyde,iyi eğitim veren bir ilköğretim okulu vardır 8. sınıfa kadar eğitim vermektedir.farklı branşlarda(mühendislik,öğretmenlik avukat,mimar,işletmeci) gibi farklı bölümlerde okuyan öğrencilere alt yapı sağlamıştır.

  Köyün içme suyu şebekesi yapılmıştır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır.2006 yılı sonunda yapılmış büyük bir Sağlık ocağı vardır bünyesinde 1 doktor ve 2 hemşire bulunmaktadır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Gsm operotörlerininde baz istasyonları mevcuttur
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon: 0(224) 695 42 84
  Cep Telefonu:0 (535) 724 31 61
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramdere Köyü Karacabey Forum Tarih
Bayramdere Köyü Merkez Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş