Bayramda kırmızı ete dikkat

'Diyet Beslenme' forumunda NeslisH tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bayramda kırmızı ete dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı'nda, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiği hatırlatıldı.

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Online Sağlık'a (www.onlinesaglik.com) yaptığı açıklamada, bayramda sağlık problemleri ile uğraşmamak için vatandaşların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları için yoğun et tüketiminin büyük risk taşıdığına dikkati çeken Dr. Murat Akbaş, şunları söyledi:

  "Kırmızı et kolesterolün en başta gelen sebeplerinden biri. Kurban Bayramı'nda et tüketimi arttığı için, kalp ve tansiyon rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye yapılan müracaatlarda da büyük artış oluyor. Bayramda özellikle kalp ve tansiyon hastaları, aşırı et tüketiminden kaçınmalı. Tüketecekleri normal düzeydeki et ise mümkün olduğu kadar yağsız olmalı ve haşlanarak tüketilmeli. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları et tüketimini en aza indirmeli".

  Dr. Murat Akbaş, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kurban Bayramı'nda kavurma geleneğinin olduğunu, kavurmanın ise kalp ve tansiyon hastaları açısından daha büyük riskler taşıdığını ifade etti. Kavurmada çok fazla tuz ve kuyruk yağı kullanıldığına işaret eden Akbaş, kalp ve tansiyon hastalarının kavurmadan uzak durması gerektiğini belirtti. Bayramda tatlı tüketiminin de arttığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Akbaş, "Et tüketiminin yanı sıra bayramda artan tatlı tüketimi de kalp ve tansiyon hastaları açısından risk oluşturuyor. Tatlı tüketiminin en aza indirilmesi lazım. Kalp ve tansiyon hastalarının içerisinde yoğun yağ bulunan baklava, kadayıf gibi tatlılardan ziyade, sütlü tatlıları tüketmesi daha iyi olacaktır" açıklamasında bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramda kırmızı dikkat Forum Tarih
Ramazanda yalan söyleyenin bayramda yüzü kara olur ne demek Atasözleri & Deyimler 8 Temmuz 2015
Bayramda Fazla Tatlı Yemenin Zararları Diyet Beslenme 26 Ağustos 2011
Ramazanda yalan söyleyenin (oruç yiyenin) bayramda yüzü kara olur atasözü açıklaması Atasözleri & Deyimler 27 Ocak 2011
Bayramda Yerli Yabancı Turistler Dara Harabelerine Akın Etti Mardin Tanıtımı 19 Kasım 2010
Bayramda kazaları en aza indirecek öneriler Yurt İçi Haberler 11 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş