Bayramda dinlenenler sorunlara hazır olun

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Bayramda dinlenenler sorunlara hazır olun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayramda dinlenenler sorunlara hazır olun

  Bayramda ne kadar kilo aldığınızı bu çizelgeyle hesaplayabilirsiniz.

  Ramazan ve takiben bayram tatili süreci unlu, şekerli, yağlı besinlerin tüketiminin arttığı, hareketin azaldığı dönemdir. Bu dönem göbek çevresinde genişleme şikayetleri oldukça sık görülür. Özellikle bayram tatilini hareketten yoksun dinlenme planıyla geçirenler için bayram sonrası bu sorun daha da artacaktır.

  Bayramda yediklerimiz neden önem taşıyor. Artık hepimizin bildiği gibi Ramazan'da oruç tutan kişilerin metabolizması yavaşladı. Vücut besinlerle alınan enerjiyi yakma hızını azalttı. Bu nedenle bayramda ilk amacımızın metabolizmanın yeniden düzenlenmesi olması gerekiyor. Metabolizmanın eski haline döndürülmesinde vücuda yüklenerek onu hızlı geçiş şokundan korumak gerekir.

  İşte bu nedenle bayramda yediklerinize ve ikramlarınıza önem göstermeniz gerekiyor. Sevdiklerinize, aşırı yağlı, şekerli ve yüksek kalorili besinler yerine sağlıklı yiyecekler sunmak onların sağlığına önem vermek dünceli bir yaklaşım olacaktır. Çünkü sofralarınıza konuk olacaklar sizi kırmamak için ikramları geri çevirmeyecektir.

  SAĞLIKLI YEMEKLER DE LEZZETLİDİR

  Sağlıklı yemekler nedense lezzetsiz yemekler olduğu yönünde bir yaklaşım gelişti. Sağlıklı beslenme çerçevesinde hazırlayacağınız yemeklerle misafirlerinize mahcup olacağınız düşüncesindeyseniz yanılıyorsunuz. Belli başlı kurallar dahilinde kalorisi düşük, lif oranı yüksek, doymuş yağ oranı düşük, rafine (işlenmiş) olmayan besinleri lezzet şöleni haline getirmek sizin elinizde.

  YARIM SAAT YÜRÜYÜN

  Öncelikle bayram döneminde metabolizmayı eski haline getirmek için az ve sık aralıklarla yemek gerekiyor. Her 3-4 saatte bir meyve,meyveli yoğurt,kepekli kraker,yağsız süt,kuru kayısı gibi ara öğünler koyarak beslenmek gerekiyor. Bu şekilde yapılacak beslenme planı hem kan şekerinizin düzenli olmasını hem de sofraya oturduğunuzda daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Metabolizmayı hızlandırmak için egzersiz yapmak gün içinde yarım saatlik tempolu yürüyüşler faydalı olacaktır.

  ŞEKERLİ BESİNLER YAĞLANMAYI ARTITIYOR

  Şeker ve yüksek şeker içeren gıdalar, göbek çevresindeki yağlanmayı arttırıyor. Göbek çevresi yağlanması kalp krizi riskinin tetikleyicisidir. Gerek Ramazan ayında düşen kan şekeri karşısında şeker ihtiyacı için tatlıya yüklenenlerin gerekse bayram boyunca şekeri fazla kaçıranların acil bir şekilde frene basması gerekiyor. Bunun için öncelikle çay kahve gibi içeceklerinizdeki şekerden vazgeçerek işe başlayabilirsiniz. Tatlı ihtiyacınız içinse meyvelerden faydalanın.

  BAYRAM SONRASI NASIL BESLENELiM?

  Sabah kahvaltısı: Tahıllı ekmek, yağsız peyir, söğüş domates, salatalık

  Ara öğün: Öğünlerinizi 6'ya tamamlayacak şekilde ara öğünler yerleştirin ve bu öğünleri atlamayın.

  Glisemik indeksi düşük elma, armut, kuyu kayısı gibi şekerli besinlerle yağsız yoğurt, salatalık, kepekli bisküvi gibi yiyecekleri tercih edin.

  Akşam öğünleri: Izgara balık, tavuk göğüs, salata, bulgur pilavı, etli, yağsız sebze yemekleri, mercimek çorbası, kepekli makarna gibi gıdalardan oluşturun

  Yemekten iki saat sonra 1 adet meyve.

  Günde 2 litre su

  BEL ÇEVRESİ ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR

  En alt kaburga kemiğiniz ile leğen kemiğiniz arasındaki orta noktayı bulun. Mezurayı göbeğinizi serbest bırakacak şekilde yerleştirin ve ölçün. Bu sizin göbek çevresi ölçümünüzdür. İdeal bel çevresi kadınlarda 80cm altı, erkeklerde 94 cm altında olmalıdır. Türkiye'de erkeklerin yarısı bu değerin üstünde seyretmektedir. Zira ülkemiz kalp krizi oranı en yüksek ülkeler arasındadır. Bel çevresi ölçümünün normal değerin 11cm üstüne çıkmasıyla kalp krizi riski %37 oranında artmaktadır


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramda dinlenenler sorunlara Forum Tarih
Ramazanda yalan söyleyenin bayramda yüzü kara olur ne demek Atasözleri & Deyimler 8 Temmuz 2015
Bayramda Fazla Tatlı Yemenin Zararları Diyet Beslenme 26 Ağustos 2011
Ramazanda yalan söyleyenin (oruç yiyenin) bayramda yüzü kara olur atasözü açıklaması Atasözleri & Deyimler 27 Ocak 2011
Bayramda Yerli Yabancı Turistler Dara Harabelerine Akın Etti Mardin Tanıtımı 19 Kasım 2010
Bayramda kazaları en aza indirecek öneriler Yurt İçi Haberler 11 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş