Bayramı Namazı Kılınışı - Bayram Namazı Nasıl Kılınır

'Dinimizin Direği Namaz' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bayramı Namazı Kılınışı - Bayram Namazı Nasıl Kılınır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bayram namazı nasıl kılınır


  Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, bunun her rek`atında üçer fazla tekbir olmasıdır. Bu fazla tekbirlere "zâit tekbirler" denir. Bu ilâve tekbirler vâcip olup birinci rek`atta kıraatten önce, ikinci rek`atta kıraatten sonra alınır. Tekbirle birlikte eller kaldırılır ve yanlara bırakılır (ref` ve irsâl). İlk rek`atta iftitah tekbirinden sonra eller bağlanır (itimâd) ve "Sübhâneke" okunur. Bundan sonra imamla birlikte zâit tekbirlere geçilir. İmamın tekbiri diğer tekbirlerde olduğu gibi sesli, cemaatin tekbirleri ise alçak sesle olur. Allahüekber denilerek eller kaldırılır ve yanlara salınır, üç kere "sübhânellah" diyecek kadar beklendikten sonra yeniden tekbir alınır; aynı şekilde eller kaldırılır, yanlara bırakılır ve biraz beklendikten sonra bu rek`attaki zâit tekbirlerin sonuncusu olan üçüncü tekbir alınır ve bu defa eller bağlanır. Cemaat susar, imam gizlice eûzü ve besmele çektikten sonra açıktan okumaya başlar. Fâtiha'dan sonra bir sûre daha okur, rükû ve secdeden sonra ikinci rek`ate kalkılır. İkinci rek`atta imam, Fâtiha ve arkasından bir sûre okuduktan sonra üç defa tekbir alınır ve eller yanlara salıverilir. Dördüncü tekbir rükûa geçiş tekbiri olup bu tekbirle rükûya gidilir ve namaz tamamlanır.

  Diğer mezheplerde tekbir sayısı ile ilgili farklı uygulamalar da vardır.

  Namazdan sonra imam minbere çıkar ve hiç oturmaksızın hutbe okur. Cuma hutbesindeki hamdü senâya bedel olarak bu hutbede, Allâhü ekber, Allâhü ekber; lâ ilâhe illellâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd der, cemaat bu tekbirlerde imama eşlik eder. İmam, cuma hutbesinde olduğu gibi, hutbeyi iki hutbe yapıp arasını kısa bir oturuşla ayırır.

  Bayram namazına giderken yolda tekbir getirilir. Bu tekbirler ramazan bayramında sessiz, kurban bayramında ise açıktan yapılır. Camiye varıldıktan sonra her ikisinde de namaz vaktine kadar hep birlikte tekbir alınır. Camide vaaz ediliyorsa oturup sessizce dinlenir.

  T.C Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayramı Namazı Kılınışı Forum Tarih
Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır Dinimizin Direği Namaz 16 Temmuz 2013
Kurban bayramı namazı nasıl kılınır Dinimizin Direği Namaz 21 Aralık 2011
Ramazan bayramı namazı nasıl niyet edilir Dinimizin Direği Namaz 21 Aralık 2011
Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır Dinimizin Direği Namaz 21 Aralık 2011
Kurban Bayrami, Bayram Namazi, hakkinda, anlami Dinimizin Direği Namaz 19 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş