Bayraktutan Köyü Merkez Iğdır

'Iğdır Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayraktutan Köyü Merkez Iğdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Bayraktutan Köyü Bilgileri - Bayraktutan Köyü Hakkında - Arapkirli Köyü - Bayraktutan Köyü Tanıtımı - Bayraktutan Köyü Resimleri  Bayraktutan,Iğdır Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:IĞDIR

  İle Uzaklığı:19km

  İlçeye Uzaklığı:19km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:0

  Tarihi

  Eski adı Arapkirli Köyü 'dür. 1980 yılında Bayraktutan Köyü olmuştur. Köyün tarihi, Orta Asyadan geçişin ilk durağı olduğundan 1000'li yıllara dayanmaktadır. Köy Ermenistan sınırında olduğundan Ermenilerle ortak bir yaşantı sürülmüştür taa ki I. Dünya Savaşına kadar. 1915 olaylarında Ermeni çetelerinin zulmünde kaçmak zorunda olan köylüler genelde İranın Hoy şehrinde mülteci hayatı yaşamışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonraki dönemde geri dönüş başlamıştır.

  Coğrafya

  Iğdır'ın merkezine 17 km uzaklıktadır.Köyün doğusunda Hakmemet ve Kuzugüden Köyleri, Batısında Çalpala Köyü, Güneyinde Küllük Köyü, Kuzeyinde ise Ermenistan Devleti bulunmaktadır. Köy Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Köy sulama kanallarının başladığı noktada olduğundan tamamiyle yeşile teslim olmuştur.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarıma bağlı olarak meyve yetiştiriciği yaygın olarak yapılmaktadır. Kayısı ve elma yaygın meyvelerdendir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Bayraktutan Köyünün içme suyu köyün Güneyinde yer alan Aras Sıradağlarının eteklerinde bulunan Mamagan Bulağından [[Mamağan Bulağı] civardaki 5 adet köyün içme suyunu sağlamaktadır.] gelmektedir.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayraktutan Köyü Merkez Forum Tarih
Anne Ben Geldim - Serdar Bayraktutan Kitap, Resim ve Dergi 10 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş