Bayburt Hamamları

'Bayburt Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bayburt Hamamları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çarşı Hamamı (Merkez)

  İl merkezinde Saat Kulesi yakınında bulunan Çarşı Hamamı, Kadı Mahmut Çelebi’nin vakfıdır . Bu hamam da diğer hamamlar gibi onarım görmüş ve özelliğini yitirmiştir. Yalnızca sıcaklık bölümü orijinal yapısını korumaktadır . Bayburt Hamamları Osmanlı devri hamam mimarisinde tatbik edilen iki tipin erken örneklerini vermektedir .

  Hamam merkezi planlı olup, altı eyvanlı sıcaklık bölümü bulunmaktadır.


  Bent Hamamı (Demirözü)

  Bent Hamamı, Çoruh Nehri kıyısında, kalenin güneydoğu eteğindedir . Akkoyunlulardan Ferahşat Bey’in vakfı olan bu hamamın yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber hamam, değişik zamanlarda onarım geçirmiş, dışarıda büyük farklılıklar olmakla beraber iç kısımlarda özelliğini korumuştur. Klasik dört eyvanlı hamamlar planındadır. Soyunmalık kısmı dört sütunun taşıdığı, ortasında aydınlık fenerinin bulunduğu bir kubbe ile örtülüdür. Ilıklık bölümü ise, uzun bir beşik tonozdan meydana gelmiştir. halvet bölümündeki merkezi kubbeyi sivri beşik tonozlu eyvanlar desteklemektedir. halvetin dört köşesine kubbeli halvet odaları yerleştirilmiştir.


  Paşaoğulları (Kondolotlar) Hamamı (Merkez)

  Bayburt Tuzcuzade Mahallesi’nde bulunan bu hamamın hangi tarihte yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Değişik zamanlarda yapılan onarımlar hamamın orijinalliğinden uzaklaşmasına neden olmuştur. Hamamın sıcaklık bölümü klasik haç biçiminde dört eyvanlı plan şeklindedir. Burada kubbelere geçiş pandandiflerle sağlanmıştır. hamamın köşe odaları ve ılıklığı tonozlarla örtülüdür.


  Ali Şingâh (Şengül) Hamamı (Merkez)

  Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde sözünü ettiği Bayburt’taki Ali Şingâh (Şengül) hamamı günümüzde gelememiş, kalıntıları yakın zamanlarda yıkılmıştır. Akkoyunlu döneminde yapılan bu hamamın sıcaklık bölümünün mukarnaslı trompları ve bir köşe odasının kalıntıları günümüze gelebilmiştir. Buna dayanılarak hamamın klasik dört eyvanlı hamam plan düzeninde olduğu sanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayburt Hamamları Forum Tarih
2017 Bayburt nüfusu Bayburt Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Bayburt nüfusu kaçtır? Bayburt Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Bayburt Nüfusu Bayburt Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Bayburt Nüfusu Kaçtır? Bayburt Tanıtımı 29 Ocak 2013
Merkez Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Bayburt Bayburt Tanıtımı 4 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş