Bayburt Aydıntepe

'Bayburt Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bayburt Aydıntepe konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayburt Aydıntepe

  Bayburt İlinin iki ilçesinden biri olan Aydintepe 40 derece 24 dakika kuzey enlemi,40 derece 10 dakika doğu boylamında olup,doğu ve güneyden İl Merkezi, kuzeyden Trabzon, batıdan Gümüşhane illeriyle çevrilidir. Bayburt İl Merkezinin kuzeybatısında,kendi adi ile anılan ovanın kuzeyinde, Kuzey Anadolu sıradağlarının bir bölümünü oluşturan ve Trabzon ve Bayburt İllerinin doğal sinirini çizen Soğanlı Dağlarının ovayla birleştiği yamaçta kurulmuştur.

  Deniz seviyesinden yüksekliği 1650 m ,yüzölçümü 473 km2 dır. (Yüzölçümüne göller dahil değildir.) Bayburt İline 24 km, Trabzon İline 180 km, Gümüşhane İline 80 km uzaklıktadır. İlçenin en önemli dağları olan Soğanlı Dağları, kara iklimin etkisi ve tahripler sonucu orman örtüsünden hemen hemen mahrumdur. Bu dağların en önemli özelliği yayla ve av turizmine elverişli olması, geniş otlaklarının bulunmasıdır. İlçenin doğal bitki örtüsü geç kuruyan mera,çayır ve bozkırdır. Doğu Anadolu ikliminin etkisi altında bulunan ilçemizde kıslar soğuk ve kar yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçer.

  2750 m. yüksekliğe sahip Soğanlı Dağlarının kuzey yamaçlarında Karadeniz ikliminin etkisi görülür. İlçenin belli baslı akarsuları Çoruh Nehrinin kollarını oluşturan küçük derelerdir. Aydintepe ovasini ikiye ayirarak doğu-bati doğrultusunda uzanan Çoruh çayı Çoruh Nehrinin en büyük koludur. Ayrıca Çatiksu,Sorkunlu,Gümüsdamla ve Sirataslar dereleri Çoruh Nehrinin havzasında yer alan önemli kaynaklardır. Bu derelerde yılın her mevsiminde su bulunur. İlkbahar ve Sonbaharda bu derelerin taşıdıkları su miktarı artar. İlçenin en önemli tarım alanı, yükseltisi 1450-1550 metreler arasında olan Aydintepe Ovasıdır. Bunun dışında ovaya açılan dere boylarında tarıma elverişli küçük düzlükler bulunur. İlçemizde rüzgarlar Soğanlı Dağlarından Çoruh Nehri vadisine doğru eser ve yöre Balkar adi verilen rüzgarların etkisi altındadır. Ayrıca Aydintepe Ovası doğudan esen rüzgarlara da açıktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayburt Aydıntepe Forum Tarih
Aydıntepe Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Bayburt Bayburt Tanıtımı 4 Aralık 2012
Çatıksu Köyü Aydıntepe Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Çayırköprü Köyü Aydıntepe Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Çiğdemlik Köyü Aydıntepe Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Gümüşdamla Köyü Aydıntepe Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş