Bayat Köyü Soma Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayat Köyü Soma Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bayat köyü bilgileri - bayat köyü resimleri - bayat köyü tanıtım  Bayat, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adı,Oğuz ananesine göre “Bayat”, Cihan Fatihi Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Gün-Han’ın oğlu Bayat’tan türemiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Anadoluda kurulan Bayat Beyliği isminden almaktadır. Köyün ilk yerleşim yeri ovada ipek yolu güzergahında bulunan ve şu anda Musahoca köyünden Gelenbe kasabası istikamiten giden yolda Kırkağaç ilçesine bağlı Küçükyayaköy'e varmadan yol üzerinde bulunan ve eski mezarlık olarak tabir edilen düzlükte iken o zamanlarda köye saldıran eşkiyadan kurtulmak için köy halkı köyü şu anda bulunan yerine taşımışlardır. Köyde bulunan eski mezar taşlarında köyün 250 yıl kadar önce buraya taşınmıştır. Köy Soma Merkeze 13 Km mesefede, Kırkağaç ilçesine 12 Km mesafededir. Köyün geçim kaynakları, Tarım (Zeytin, Tütün, Kavun, Sebzecilik) ile Hayvancılık (Büyükbaş ve Küçükbaş et ve süt) olarak'dır.
  Kültür

  köyümüzde dügünler hep yemekli olur cuma aksami kina gecesi olur kina gecesinde adetir köyün kizlari cökertme ve bergama halayi cerler ve cumartesi günü gelin alinir gelin almadan önce damat ve gelin evinde yemek yenir ögle namazindan sonra gelin almaya gidilir gelin evden davul zurnayla alinir gelin alininca köyün genclerinden biri bayraigi tutar ve diger gencler davul ve zurna eslidgin de oynarlar eger damat köyden degilse bayrak parasi alirlar eger köydense almalaz eger gelin kyöün disina giderse köyü gezmeden gider ama eger kyö icine evlenirse köyde gezili ve aksam ezanina dogru eve indirilir köyümüzün dügünleri cok elenceli olur bir gün yolunuz manisa somaya düserse köyümüze bekleriz.
  Coğrafya

  Manisa iline 106 km, Soma ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 423
  2000 480
  1997 523
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ama köyde az cocuk oldugu icin malesef kapnmisdir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Daha önceden Köyler Grup Ebesi var iken ebenin emekli olmasından sonra yeni ebe verilmemesi nedeniyle şu an hizmet verecek ebe yoktur. Köyde Merkez Tarım ve Kredi Kooferatifi vardır. Köyde 1990 yıllarda Ziraat Mühendisi var iken mühendisin vefat etmesinden sonra yenisi verilmediğinden şu anda ziraat mühendisi yoktur ancak ziraat mühendisin geldiği zamanda yapılan lojmanı ve mühendislik binası boş bulunmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayat Köyü Soma Forum Tarih
Egribayat Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Mart 2011
Yağlıbayat Köyü Hakkında Bilgi Karatay Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Bayat Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Eğribayat Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karabayat Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş