Bayat Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayat Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak Köyleri - Ereğli Bayat Köyü - Bayat Hakkında Bilgiler - Bayat Köyü Resimleri  Bayat, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bölgenin Türkleştirilmesi sırasında oğuzların bayat boyundan olan Yörükler, köyün bulunduğu yere gönderilmiştir. Bu nedenle köy, boyun ismi olan ”Bayat” ismini almıştır. Türkiye’de bulunan diğer Bayat isimli köylerinde aynı şekilde kurulduğu, aynı gelenek ve görenekler sahip olduğu ve arada akrabalık bağlarının bulunduğu araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

  Kültür

  Köyde düğünler üç gün sürmektedir.1.gün kına,2.gün düğün salonunda eğlence,3.gün gelin alma şeklindedir. Dini bayramlarda büyüklere ziyaret, kabristan ziyareti, baklava, börek açılma gibi etkinlikler yapılmaktadır. Hıdrellez vb. özel günlerde çeşitli şekillerde kutlamalar yapılmaktadır. Aşure günlerinde her evde pişirilen aşureler birleştirilip dağıtılmaktadır. Köye özgü halk sanatları mevcut değildir.

  Coğrafya

  Bayat köyü, Kdz Ereğli-Zonguldak anayolu üzerinde olup, Zonguldak iline 22 km, Kdz Ereğli ilçesine 22km uzaklıktadır. Köyün anayola uzaklığı 3 km dir. Ulaşımı minibüslerle sağlanmaktadır. Ulaşımda en büyük sorun servislerin az oluşudur.Kış mevsiminde yoğun karlı günlerde ulaşım sağlanamamaktadır. Yerleşim şekli olarak, dağınık bir yapı gösterse de merkezi yerleşim daha yaygındı. Dağınıklık daha çok mahalleler arasında görülmektedir. Bayat merkezine bağlı Tingiller,Karaosmanlar,Cebeci,A.Bayat mahallelerinin birbirine çok uzak oluşu dikkat çekmektedir.yaklaşık 500 haneye ve 3000 nüfusa sahip köyde,halkın büyük bir bölümü kendisine ait betonerme evlerde oturmaktadır.Almanya,Rusya gibi ülkelerde çalışan köylüler,yatırımlarının bir kısmını köye güzel binalar yaptırmak suretiyle değerlendirmişlerdir.Ancak bu evler yılın büyük bölümü boştur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2008 3000
  2007
  2000 1378
  1997 1328

  Ekonomi

  Bayat halkının büyük bir kısmı madenlerde ve demir çelik fabrikasında çalışmaktadır ve yüksek ücretler almaktadır. Bunun yanı sıra Almanya ve Rusya’da çalışanların çokluğu köyün zenginleşmesini sağlamıştır. Köyde yetiştirilen fındığın iyi gelir getirmesi köyde sayılı ailelerin geçim sıkıntısı çekmesi anlamına gelmektedir. Geçim sıkıntısı yaşayan aileler de İstanbul’daki olanaklardan faydalanmaktadır. Tüm bu nedenlerle Bayat Köyü köy konumundan kasaba konumuna geçmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ahmet Eyrilmez
  2004 - Bahattin Adıyaman
  1999 - Mehmet Adıgüzel
  1994 - Mehmet Adıgüzel
  1989 - Mehmet Adıgüzel
  1984 - Mustafa Koçyiğit

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayat Köyü Hakkında Forum Tarih
Yağlıbayat Köyü Hakkında Bilgi Karatay Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Bayat Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Eğribayat Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karabayat Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bayat Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş