Bayan Şal Modelleri- Hepsi Birbirinden Güzel

'El Örgü Örnekleri' forumunda NeslisH tarafından 10 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bayan Şal Modelleri- Hepsi Birbirinden Güzel konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayan Şal Modelleri, bayanlar için örgü şallar, örgüden yapılmış şal örnekleri, el işi şal modeli, kızlar için şal değişik farklı yeni  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Simli Üçgen Şal

  Örgü ve şal modelleri 2. Simli üçgen şalımız için 300 gram simli ip ve 14 numara örgü tığı gerekli.Uçtan başlayarak zincir ve sıkiğne ile yapılıyor ve üçgen şeklinde örülüyor.

  Modelimiz dilimlidir motifle yapılmıyor ve her dilim yine kendi içinde üçgendir.1, kısım dolgulardan oluşuyor 2. kısım ise mil başı ile üçdefada çıkarılmış zincirdir.Modeller arası geçiş örümcekle yapılıyor.

  Simli üçgen şalımızda modelleri içine oturtacağımız dıştaki üçgen,üst sıraya geçerken yapılmış sutaşı ile oluşacak. Şalımız bittikten sonra isteğe göre iplerle püskül veya örümcek ile uç yapabilirsiniz.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yuvarlak motifli pullu şal

  [​IMG]

  300 gram ip.Kullanacağımız ip dilediğiniz renkte bir makrome ipi olacak.
  20 gr. ipimizin renginde veya ipimize uygun renkte orta boy pul
  14 numara örgü tığı.

  Örülüşü: Örgümüze başlamadan önce ipimizi örgüye hazır hale getirmeliyiz.Makrome ipimizi ucundan başlayarak söküyoruz ve başka bir yere sararak başka bir yumak yapıyoruz.

  Birinci sıra:ilk sırada yaklaşık on tane zincir çekiyoruz ve ucunu birleştirerek bir yuvarlak yapıyoruz.

  İkinci sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz yuvarlağın içini dolduracağız.Bunun için 12 tane zincir çekerek yuvarlağımızın içine tekrar batıyoruz .Böyle böyle 14 tane yaprak yapıyoruz.

  Üçüncü sıra:12 zincirle yaptığımız 14 tane yaprağın tepelerine on tane zincir yaparak patıyoruz ve yaprakları birbirine eklemiş oluyoruz.

  Dördüncü sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz zincirlerin tepelerine bir iki zincir daha fazla yaparak tepelere batıyoruz ve bu sırayıda bitiriyoruz.

  Beşinci sıra:Zincirlerle yaptığımız geçişlerin her birinin içine 2 mil başı alarak uzun 5 tane trabzan çekip hepsini bir defada çıkarıyoruz.

  Bundan sonraki sıraları zincirlerle tamamlıyoruz ve 7 sırada bitiriyoruz motifimizin bir tanesiniz.Motiflerimizi birbirine eklerken zincirleri kullanıyoruz.


  Şalımıza üçgen şeklini vermek için yapacağımız işlem basamakları:


  Motiflerimizi uç uca ekliyoruz ve istediğimiz uzunluğu elde ediyoruz.Alt sırada ise motifin birini üst sıradaki iki motifin arasına ikleyerik her sırada bir motif eksiltmiş oluyoruz ve motif sayımız bir olana kadar azaltmaya devam ediyoruz.

  Şalımızın örülüşü bitti ve ona üçgen şeklini verdik.Sıra pullarımızla şalımızı süslemeye geldi.Aldığımız pulları yaptığımız motiflerin tam ortalarına ince ve pulla aynı renkte iple şalımıız üzerine dikiyoruz.Hepsine pullarımızı diktikten sonra kalan pullarımızı şalımızın uçlarına yapcağımız saçaklarda değerlendireceğiz.

  Şalımızın saçaklarını yaparken ipimize kalan pullarımızı geçiriyoruz ve pullarımız değerledirilmiş oluyor.Eğer pullar ipte durmazsa durmasını istediğiniz yere bir düğüm yaparsanı pulunuz istediğiniz yerde duracaktır.

   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  [​IMG]

  Malzemeler:


  370 gr krem ip
  0 numara tığ


  Örülüşü:  Motifin açıklaması
  1. sıra:10 zincir çekilip orta için yuvarlak yapılır.
  2. sıra:Yuvarlağın içine 10 tane mil başılı dolgu yapılır.
  3. sıra: Dolguların üstüne ve arasına 33 tane dolgu yapılır.
  4. sıra:4 dolgu yapılır ve araya zincir çekilerek yandaki dolguya batılır ve 8 tane yaprak yapılır.
  5. sıra:Yaprakların üzerine 4 dolgu 5 zincir yapılır ve alttaki zincirin ortasına batılırTekrar 5 zincir çekilip 4 dolgu yapılır ve bu sıradada 8 yaprak oluşur.
  6. sıra:5 er tane zincir çekilerek yaprakların üstüne ve zincirlerin arasına batılarak sıra tamamlanır.
  7. sıra:Alttaki zincirin üstüne 3 dolgu 3 zincir 3 dolgu yapılır 2 zincir çekilir alttaki zincirin ortasına batılıp dolgu yapılır. Tekrar 2 zincir çekilip 3 dolgu 3 zincir 3 dolgu yapılır. Bu sıra böyle devam eder ve motif biter.


  Bağlantı motifleri:

  10 zincir çekilip üzerine 8 tane dolgu yapılır ve bir direkten diğerine geçerken motifler birbirine bağlanır.


  Ön ve arka için toplam 30 motif yapılır. Yaka uzun dolgularla toplanır. Etek uçlarına püskül yapılır.
   

 5. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  [​IMG]

  “Beyaz Şal” modelinin yapılışı


  şu şekildedir. Işıltılı iple 24 ilmek başlanır. İlk ilmek alınır ve sonra şişe bir kez dolanır. Bir kez kesme işlemi yapılır. İlmekler bitene kadar bu sistemle devam edilir. Arka sıra da aynı şekilde örülür.


  Yaklaşık bir karış örüldükten sonra düz örgü örülür. Düz örgü de 4 parmak kadar örüldükten sonra düz örgüye başlanan yerin arkasından 24 ilmek alınır ve düz örgü örülür. Her iki düz örgü de aynı boya gelince bir ilmek öndeki düz örgüden bir ilmek de arkadaki düz örgüden alınır. Her ikisi bir ilmek yapılır, yani kesme işlemi yapılır. İlmekler yine 24′ e indirilir ve ajurlu örneğe devam edilir. İstenilen uzunluğa gelinceye kadar örülür ve bitirilir. İstenilen uzunlukta saçaklar yapılır ve uçlarına takılır. En sonunda da katmerli gül yapılarak düz örgünün üzerine dikilir.

  Güle güle kullanmanız dileğiyle…   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayan Şal Modelleri Forum Tarih
2014 Bayan Şal Modelleri Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 19 Eylül 2011
Yeni Tığ İşi Bayan Hırka ve Şal Modelleri Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 25 Şubat 2011
En Yeni Şal Modelleri - Anlatımlı Bayan Şal Modelleri Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 25 Aralık 2010
2011 Bayan Şal Modelleri - Yeni Sezon Şal Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 21 Aralık 2010
2010 Bayan Şal Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 18 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş