Bayan Çorapları - Çorap Modası Resimleri

'Populer markalar & Moda' forumunda UquR tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Bayan Çorapları - Çorap Modası Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayan Çorapları - Çorap Modası Resimleri

  Bayan Çorapları

  Külotlu çorap, genellikle kadınlar tarafından giyilen, belden ayak ucuna kadarki bölgeyi sıkıca kaplayan ve saydam kumaştan imal edilen giyecektir. Genllikle naylondan imal edilir. tek parçadan oluşan külotlu çoraplar 1960'larda ortaya çıkmış ve o zamana kadar kullanılan naylon çoraplara çok önemli bir alternatif oluşturmuştur.

  Tarihçe

  1920'lerde kadın giyisilerinin etek boylarının kısalması sonrasında bacaklar ve bunlara giyilen çoraplar görünür hale geldi. Bu dönemde şeffaf çoraplar ipek ya da suni ipekten imal edilmekte ve uyluğun üst kısmında sonlanmaktaydı. 1930'lardan sonra bu çorapların yapımında naylon kullanılmaya başlandı.Bu tarihten sonra kadın giyiminin değişmez bir parçası haline gelen naylon çoraplar popülaritelerini 1960'lara dek sürdürdü.
  Külotlu çorap ilk kez Amerika'da Allen Gant Senior tarafından 1959'da icad edilmiş ve Kuzey Carolina'da Glen Raven Mills şirketi tarafından üretilmişitir. Geliştirilen dairesel örme makinaları hem el işçiliğini azaltmış hem de dikişsiz çorapların yapımını olanaklı kılmıştır. Glen Raven Mills şirketi 1965'te ilk dikişsiz külotlu çorabı piyasaya sürmüştür. Külot ve çorabı birleştiren bu giyisi büyük ilgi görmüş ve özellikle tetiklediği mini etek modası ile birlikte 1960'larda büyük bir hızla yayılarak naylon çorabın yerini almıştır. Külotlu çorabın yayılması korse ve jartiyer kullanımının da azalmasına yol açmıştır. Aynı dönemde Spandex veya Elastanın icadı külotlu çorabı daha rahat kullanışlı ve şık bir hale getirmiştir.

  Külotlu Çorap Tipleri

  Külotlu çorabın kullanımda olan pek çok çeşidi mevcuttur. Çorabın saydamlığı denier cinsinden ifade edilir ve 3 denierden( görünmez, ya da çok ince) 15 ( standart şeffaf), 30 ( yarı opak) 70 deniere ( opak) cinsleri mevcuttur. Yine kullanılan iplik ve boyaya göre parlak ya da mat olarak da sınıflanabilir. Daha ince görünüm sağlayabilmek amacı ile külot bölgesi daha sıkı dokunmuş korseli ( Control top) modelleri, kalça bölgesini toparlayan (lifter) modelleri mevcuttur. mini etek ve şortlarla ya da mayo ile giyilmek üzere dikişsiz ve külot bölgesi aynı dokuda üretilen bele kadar şeffaf ( seamles, sheer to the waist) ve açık ayakkabılarla kullanılmak üzere parmak bölgesi kuvvetlendirilmemiş modelleri de vardır.
  Desenli çorapların yanında file çoraplar da zaman zaman yaygınlık kazanan külotlu çorap türleridir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

 2. UquR

  UquR Üye

  İnce çorapla kadınlara masaj bile yaptılar, 50 milyon doları buldular

  TÜRK firmaları geliştirdikleri fiyonklu, sarmaşıklı, yapraklı, dantelli, ekose ve fileli modellerle, desenli kadın çorabı pazarının lideri İtalya'nın tahtına göz dikti. Farklı desen ve renklerde üretilen bu çoraplar sayesinde pazar da 50 milyon dolarlık hacme ulaştı.


  Bunda desenli ve renkli çorapların yanı sıra, kalça toparlayan silikonlu, basenleri kamufle eden korseli, cildi yumuşatan nemlendiricili, yürürken ayaklara masaj yapan çoraplar da önemli rol oynadı.

  YILLIK 1 milyar doları bulan üretiminin yüzde 90'ını ihraç ederek, erkek çorabında dünya lideri Çin'i zorlayan Türkiye, şimdi de ürettiği fiyonklu, sarmaşıklı, yapraklı, dantelli, ekose ve fileli modellerle, desenli kadın çorabı pazarının lideri İtalya'nın tahtına göz dikti. Geliştirdikleri farklı desen ve renklerdeki çoraplarla hızla büyüyen sektörler arasına giren kadın çorabı pazarı, 50 milyon dolarlık hacme ulaştı. Pazarın bu kadar büyümesinde desenli ve renkli çorapların yanı sıra, kalça toparlayan silikonlu, basenleri kamufle eden korseli, cildi yumuşatan nemlendiricili, yürürken ayaklara masaj yapan çoraplar da önemli rol oynadı. Klasik ağırlıklı pazarda, bu tür çorapların aldığı aldığı pay yüzde 15'leri buldu.

  ERKEK ÇORABINDA 305 FİRMA: Erkek çorabı üretiminde dünyanın ikinci, ihracatta ise üçüncü büyük ülkesi konumunda bulunan Türkiye, 1 milyar dolarlık üretiminin 900 milyon dolarlık kısmını ihraç ediyor. Toplam 305 kayıtlı firmanın rekabet ettiği pazarda, 170 firma soket çorap üretimi gerçekleştiriyor.

  KADINDA 5 BÜYÜK FİRMA: İnce kadın çorabı üretiminde ise 5 büyük firma 10 farklı markayla rekabet ediyor. Parizyen, Müjde, Penti, Vog, İtaliana, Berk gibi markaların ön plana çıktığı pazarda, trend son iki yıl içinde desenli ve renkli ince çoraplara kaydı. Bunda da, Türk kadınlarının çorapta yenilikleri takip edip, daha cesur tercihlerde bulunması etkili oldu.

  DESENDE RAKİPSİZ: Arkadaşımız Mehtap Özcan'ın yaptığı araştırmaya göre, daha önce İtalya'dan ithal edilen renkli ve desenli, soket, külotlu ve pantolon çoraplarını Türkiye'de Penti'nin üreticisi Öğretmen Çorap üretti. Penti'yi, Müjde, Vog, İtaliana ve diğer markalar izledi. Böylece, naylon çoraplar, çiçekler, yapraklar, sarmaşıklar, geometrik desenler, puantiyeler, dantellerle kaplandı. Bunları kurdeleler ve fiyonklar izledi.

  İLGİ GÖREN DESENLER SERİ ÜRETİLİYOR: Artık, firmalar, markalarını güncel tutabilmek için yüzlerce desen ve model geliştirmek zorunda kalıyor. Bu desen ve danteller, hemen hemen tüm kadın çoraplarında kullanılıyor.

  İNCE ÇORAPTA SİYAH TAHTINI KORUYOR: Pazardan, pamuklu soket çoraplar, yüzde 57 pay alırken, ince sentetik külotlu çorapların payı yüzde 16, sentetik soketler yüzde 8, ince dizboyu çoraplar ise yüzde 6'da kalıyor. İnce kadın çorabı tercihinde ilk sırayı siyah alırken, turuncu, turkuaz, pembe, sarı renkli çoraba olan talepte hızla artıyor.

  Uzun bacakta enine, tombulda boyuna desen

  ÖĞRETMEN Çorap'ın Penti Marka Müdürü Işıl Çolpan, "Çoraplarda enine çizgiler, bacakları daha kilolu toplu gösteriyor ama görüntünün daha düzgün olmasını sağlıyor. Bu nedenle uzun bacaklıların tercihi enine desenden yana olması gerekiyor. Bacakları toplu olanlar dikine çizgili, bacakları düzgün olmayanlar da sarmal geometrik desenleri kısa boylular daha ufak desenli çorapları tercih etmeli" dedi.

  Düzde marka, desenlide doku

  PENTİ'nin araştırmasına göre desenli çorap alınacağı zaman genellikle daha çok çeşidin bulunduğu, sergilemenin daha iyi olduğu yerlere gidiliyor. Düz çorap söz konusuysa alınan yer değil, marka ön plana çıkıyor. Düz çorap alımında kararı etkileyen bir unsur da kampanyalar. Çalışan kadınlar düz çorap almak için girdikleri mağazada desenli çorap beğenirse her ikisini de alabiliyor.

  Çiçek desenlileri gençler, simlileri sıradışılar alıyor

  EKOSE, çiçek gibi desenleri içeren çorapları gençler, simli ve taşlı çorapları ise sıradışılıktan hoşlananlar tercih ediyor. Kalça toparlayan silikonlu, basenleri kamufle eden korseli, cildi yumuşatan nemlendiricili, yürürken ayaklara masaj yapan çoraplara da talep hızla artıyor. Artık üretimde düşük belli, parmak aralı, antibakteriyelli çoraplara da ağırlık veriyor.

  Çorapta 150 farklı desen

  PENTİ
  markasının sahibi Öğretmen Çorap Fabrikası Genel Müdürü Sami Kariyo, desenli çorap satışlarının geçen yıla oranla bu yıl yüzde 40'lık bir artış gösterdiğini belirtirken, bu artışta, koleksiyonlarındaki çeşitliliğin ve tüketici taleplerini kısa sürede karşılamalarının etkisinin büyük olduğunu söyledi. Sami Kariyo, "Penti olarak 150 farklı desene sahip ince çorabımız var. Bu kadar geniş bir koleksiyona sahip firma sayısı çok azdır. Desenli çoraba Türkiye'de dışında Doğu ve Orta Avrupa'dan da çok talep geliyor" dedi.

  Teknoloji gelişiyor, çeşit artıyor

  ÜRETİMDE kullanılan teknolojide yaşanan gelişmelerin sadece desen, renk veestetik açıdan farklık yaratmadığını aynı zamanda çorapların bir çok fonksiyonel özellik kazanmasını sağladığını söyleyen İstanbul Çorap Grubu Genel Müdürü Niso Doenyas şöyle konuştu: "Farklı ürünlerin gelişmesiyle birlikte bu yıl gerek iç piyasada tüketimde, gerekse ihracatta önemli oranda artışlar yaşanacak. Bugün gelişen teknoloji sayesinde, çok özel fonksiyonlara sahip, daha dayanıklı kadın çorapları tüketiciye ulaşmakta."

  Dupont naylonu keşfedince ince kadın çorabı ucuzladı

  20'nciyüzyılın başlarından itibaren etek boylarının bacakları gösterecek oranda kısalmaya başlamasıyla birlikte çoraplar da estetik boyutlarıyla kadın yaşamına girdi. 1930'lu yıllarda ipek çoraplar kadınların favorileri haline gelirken 1940'ların başında tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılar ipek çorapları da vurdu. Savaş zamanında karaborsadan ipek çorap alamayan kadınlar, çıplak bacaklarının arkasına çorap dikişlerini taklit eden çizgiler çekmeye başladı. Dupont naylonu keşfedince çorabın fiyatı ucuzladı.
  Bayan Çorapları - Çorap Modası
  [​IMG]


  [​IMG]


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

 3. antonyo

  antonyo Yeni Üye

  teşekürler güzel olmuş
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Emeqine Saqlik...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayan Çorapları Çorap Forum Tarih
Bayanlar için vücut çorapları Populer markalar & Moda 17 Aralık 2008
Siyah beyaz bayan fotoğrafları değişik Avatar Resimleri 16 Eylül 2017
Örgü Kışlık Bayan Kazak Modelleri örnekleri çeşitleri El Örgü Örnekleri 23 Ocak 2014
Örgü Hırka Modelleri Yazlık Bayan Örgü Hırkaları Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 23 Ocak 2014
Örgü İle Yapılmış Bayan Kazak Modelleri 2014 Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 7 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş