Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Bayırlı Köyü Divriği- Bayırlı KöyüHakkında Bilgiler - Bayırlı Köyü Resimleri


  Bilgiler
  Nüfus 100 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58300
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Divriği
  Bayırlı, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Köyün eski adı Haşke olup bu ismin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bayırlı köyünün tarihi hakkında kesin bilgiler olmamasına rağmen köyün bulunduğu bölgenin geçmişi Taş Devrine kadar dayanmaktadır. Bölgede bulunan yontulmuş keskin taş aletler (ok ucu, delgi aletleri) bunun en somut örneklerini oluşturur. Ayrıca bölgede Hititler, Urartular, Persler, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Selçuklular, Danişmentliler, Mengücekler, Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlerin izlerine rastlamak mümkündür. Dünya tarihinin ünlü kervan yolları olan İpekyolu ve Kralyolunun bazı kolları da Danişment bucağının çeşitli yerlerinden geçmekteydi. Kervan yollarının köyün çevresinden geçmesi bu bölgede eski dünya tarihinin en önemli medeniyetlerinin ayak izleri olduğunu göstermektedir. Bayırlı köyü çevresi aynı zamanda bir çok tarihi esere de sahiptir. Bereket değirmeni köprüsü, Handere köprüsü, Handere hanı, Eğerli Dağı kalesi, Atmalıoğlu kalesi ve bir çok eski mezar kalıntıları bu eserlere örnek olarak gösterilebilir.
  Köyün gelenek, görenek bilgi yok. Yemekleri tarhana çorbası meşhurdur.

  Coğrafya
  Sivas iline 207 Km., Divriği ilçesine 29 Km. uzaklığa sahip, yaklaşık 180 nüfuslu şirin bir köydür. Bu köye Ağcadam ve Başmuhtar köyleri de bağlıdır. Bayırlı köyü isminden de anlaşılacağı gibi bayırlı bir araziye sahiptir. Bölgenin engebeli ve dağlık oluşu çeşitli coğrafi şekillerin oluşmasına neden olmuştur. Göl, akarsu, vadi, ova, plato gibi coğrafi şekiller bu özelliğin sonuçlarından birkaçıdır. Engebeli arazi yapısı ve çevresinde yüksek dağların bulunması su kaynaklarının da çok sayıda bulunmasına neden olmuştur; fakat su kaynaklarının çok bulunmasına rağmen bu doğal kaynaklardan yeryüzüne çıkan su bol miktarda olmadığından köyün genel su ihtiyacını karşılayamamaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Bölgede kışlar soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır. Geçiş mevsimleri olan bahar ayları ılıman bir etkiye sahiptir. Bahar aylarında bol yağış alan bölge özellikle ilkbahar mevsiminde olağanüstü bir güzelliğe kavuşur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 100
  1997 108

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arpa, buğday, nohut, mercimek, fiğ, yonca, gorunga, gibi tarımsal ürünler ekilip biçilmektedir. Bunun yanısıra köyümüzde kayısı, vişne, kiraz, erik, elma, armut, dut, üzüm, badem gibi güzel bahçe ağaçları bulunmaktadır. Son yıllarda yürütülen ceviz üretimi de köyümüzde yaygınlaşmış durumdadır. Ayrıca köyde domates, hıyar, biber, kavun, karpuz, çilek, lahana, patlıcan, bamya, soğan, sarmısak, maydanoz gibi bostan ürünleri de yetiştirilmektedir. Köyümüzde tarımın yanın da hayvancılık da temel geçim uğraşları arasındadır. Köyde sığır, koyun, keçi gibi ekonomik değer taşıyan hayvanların yanısıra aygır ve eşek gibi binek hayvanları da yetiştirilir. Köyde ayrıca tavuk, horoz gibi kümes hayvanları ve kedi, köpek beslenir. Hayvancılığın son yıllarda yaygınlaşan bir diğer türü ise arıcılıktır. Köyümüz çevresinin bol ve çok çeşitli çiçeklere sahip olması dolayısıyla bu ekonomik faaliyet de başarıyla yürütülmektedir. Ayrıca son günlerde yakın köylerde yapılan yapay havuzlarda yapılan alabalık yetiştiriciliği de ekonomik gelir açısından önemli adımdır.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hasan Akkaya ( Ancak Muhtarlığı iptal edilmiş ve ileri bir tarihte yeniden köyde muhtarlık seçimlerinin yapılmasına karar verilmiştir.)
  2004 - Muharrem Akkaya
  1999 - Sadık Akkaya
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayırlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Bayırlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 16 Temmuz 2012
Bayırlı Köyü Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bayırlı Köyü Samsat Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Bayırlı Köyü Suluova Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş