Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artova Bayırlı Köyü - Bayırlı Köyü Hakkında - Bayırlı Köyü Tanıtımı - Bayırlı Köyü Resimleri - Heris Köyü
  Tarihi

  Bayırlı Köyü'nün eski adı Heris'tir. Köyün ismi 1960'lı yıllarda köy adlarının türkçeleştirilmesi ile Bayırlı adını almıştır. Köy, adına yakışır şekilde bayır bir cografyadadir. 1900'lü yılların başlarında bugün itibariyle 80 haneli Tanyeli (Fecirgen) ve 30 haneli Mertekli Köyleri, Bayırlı Köyü'nden ayrılan insanlar tarafından kurulmuştur.

  Kültür

  Yöresel yemekler katmer,gömbe (kurugömbe,yagli gömbe),madımak yemeği,haşıl,keşkek,helle.SEZAYİ SİLİSERİ

  Coğrafya

  Tokat iline 58 km, Artova ilçesine 20 km uzaklıktadır. Deveci Dagi karşısında, ismi gibi bayırda kurulu. Güneşi doğuşundan batışına kadar göre bilirsin. Yaylaları yağmur getiren ormanların eteğine kuruludur. Yelli,Kılcıişliği,Pöcüklü gezilip görülmesi gereken eşsiz güzellikler diyarıdır. İBRAHİM ÖZÜPEK ve Cuma DEMİRGÖZ

  İklim

  Köyün iklimi, orta karadeniz bölümü içerisinde bulunan köyümüzde (kışları karlı ve soğuk,yazları ise kurak) karasal iklimin etkisi altındadır.Karadeniz bölgesinde dağlar kıyıya paralel uzandığı için ılıman ve yağışlı karadeniz ikliminin iç kesimlerde hissedilmesini engeller.Dünyamızı etkisi altına alan ve gelecek kuşaklar için tehlike arz eden küresel ısınmaya bağlı iklimsel değişikliklerin sonucu olarak kışları kar yağışından ziyade aşırı don olayları görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 580
  1997 607

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi:Köy halkı geçimini tarim ve hayvancılıktan sağlamaktadır.Tarımın günümüzde dahi göreceli olarak yapılması,üreticinin modern tarım tekniklerinden uzak olması,tarım arazilerinin veraset yolu ile parçalanması,verimi düşük hayvan ırklarının yetiştirilmesi ve iç göçe bağlı olarak tarımda çalışan genç nüfusun azalması gibi faktörler birim tarım alanından ve birim hayvandan alınan verimi düşürmüştür.Geçimini kıt kanaat sağlayan çiftcimizin karnını bile zor doyurduğu bilinen bir gerçektir.Ulu Önder ATATÜRK'ün o veciz sözünü hatırlayalım.köylü milletin efendisidir.sanırım sadece gönüllerin efendisi.(Zir.müh.C.yücel)


  KÖYDE okul 1928 yılından beri var. Okuma -yazma oranı Anadolunun bir çok köyüne göre çok yüksek sayılabilir. Köy okulu 1945 de yenilenmiştir. Bu okul köyümüzün yetiştirdiği eğitimli insanlarının coğuna "mektep" olmuştur. Burada eğitiminı alan çocuklarımız subay/öğretmen/ polis/mühendis/tekniker vs. meslekler edinerek ülkemizin çesitli illerinde görev yapmaktadır.Şimdiki okul köyümüzden yetişen hayırsever ALİ YÜZÜGÜLER tarafından 1985'te yaptırıldı; vali Recep YAZICIOĞLU tarafından açılışı yapıldı.Hala 2 öğretmen, 30 civarında öğrencisi var. Sağlık ocağı dönemin valisi RECEP YAZICIOĞLU tarafından açılışı yapılarak köyümüze kazandırıldı.Köyün nufusunun azalması ve sağlık personelinin olmaması sebebiyle sağlık ocağı hizmet vermemektedir. Köy yolu faal ve toprak hala, elektirik ,telefon bağlantısı var kanalazizyon ve içme suyu şebekesi imece usuli tamamlandı.İBRAHİM ÖZÜPEK/ Metin EROĞLU
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bayırlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Bayırlı Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Bayırlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 16 Temmuz 2012
Bayırlı Köyü Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Nisan 2010
Bayırlı Köyü Samsat Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Bayırlı Köyü Suluova Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş