Bayırbaşı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bayırbaşı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reşadiye Bayırbaşı Köyü - Bayırbaşı Köyü Hakkında - Bayırbaşı Köyü Tanıtımı - Bayırbaşı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Hicri 1000 Yılından evvel) T.C TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 118-1-1709 NO: 2862-956 livası Karahisarşarkı Nahiyesi.Milas Mezrai. Deban Zemin :Şaban veledi ıbrahim Zemin: Maksut veledi yakup ve Hasan ve Hüseyin veledan Mahmut ve pirek veledi veli ve Mehmetve Hasan ve Ali ebnai Ramazan ve Ahmet ve Himmet ve Yusuf ve Ali VE Hasan ve Ahmet ve Mehmet ve Hüseyin ebnai Yusuf ve Recep ve Şaban ve Mehmet ve Hasan ve Himmet ve Seydi Ahmet ebnai Bayram ve İsmail veledi Ahmet ve Ramazan ve Mustafa ve diger Mustafa ve Musa veleden Mehmet haliyen der tasarrufu Ali ve Yahya ve Mustafa YENİÇERİ YANI DERGAHI Ali berveçhi iştirak bermuçibi hücceti Şer iye resmin ve behresin virürler Reşadiye kazasının Levan Köyü muhtarı Salih BAŞÇUHADAR imzasıyla Umum Müdürlüğümüze verilen 27,04,1956 tarihli istidaya nazaran kuyudu kadimece Karahisarşarkı livası defterleri üzerinde yapılan araştırmada, Hicri 1006 tarihli mufassal defterin 2.Cildinde milas nahiyesinde levan adında köy kaydına rastlanılmamış aynı defterin 159. sahifelerinde deban veya zeban şeklinde okunabilecek müstakil bir mezranın kaydı bulunmuş, ve arama esnasında hazır bulunan müstedi bu mezranın adının deban olup sonradan köy olarak levan ismini aldığını bildirmesi ve örneğinin verilmesini istemesi üzerine vaki isteğe binaen kayıt örneği aynen yukarı çıkartılmıştır. 03.05.1956 tarih ve 911126 sayılı makbuz, Tapu kayıtlarından da anlaşılacağı üzere ,köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğu,Anadoluya ılk yerleşen Türk boylarından olabileceği düşünülmektedır. köyün arazi yapısının, ormanlık olması ,tarım arazısinin azlığı nedeniyle Büyükşehirlere göç edilmişir.

  Kültür

  Köyün yemekleri; patatesli bulgur pilavı, keşkek,Ayranlı çorba,, dıglaç,Sarma,Kabuklu kuru fasülye,Lahana sarması, gözleme katıklı çorba,madımak,eşkili çorba,

  Coğrafya

  Tokat iline 100 km, Reşadiye ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  Ekonomi

  Köyün arazi yapısının orman olması sebebiyle tarım alanları küçük olup,hayvancılıga elverişlidir Ekilebilir ve tarıma uygun arazilerin az olması nedeniyle genelde olduğu gibi insanlar göç ederek geçimlerini büyükşehirlerde sürdürmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyden Manzaralar

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş